WordPress: Kommentoiduimmat artikkelit sivupalkkiin
WordPress on laajennettavissa useilla lisäosilla. Tällä kertaa testiin on päässyt ilmainen lisäosa, joka luo listan kommentoiduimmista sivuista sivupalkkiin. Artikkelin aikana saat tietää miksi tällaista lisäosaa kannattaa käyttää WordPress-blogissa. Itse olen ainakin hankkimaani lisäosaan todella tyytyväinen ja sen takia olen päättänyt jättää lisäosan käyttöön.
Lisäosan tarkoitus lienee olevan se, että tämä lisäosa listaa kommentoiduimmat artikkelit ja sivut sivupalkissa. Nopeasti arvioituna tästä on hyötyä, koska kyllä kommentoiduimmat sivut ensinnäkin kiinnostavat ihmisiä ja toisekseen on hyvin mahdollista, että kommentoiduimmat sivut ja artikkelit saavat lisäkommentteja. Lisäksi tämän listan avulla lukijat voivat tutustua sisältöön, joka on todettu hyväksi suurilla kommenttimäärillä.
Lisäosa ilmaiseksi
Tähän hätään paras kokeilemani lisäosa on ehdottomasti Most Commented. Tämä siksi, koska olen todennut lisäosan olevan hyvä ja kevyt sekä lisäosaa on ennen kaikkea helppoa ottaa käyttöön. Tarkalleen ottaen tarvitaan vain yhden tiedoston lataamisen palvelimelle, jonka jälkeen aktivointi ja tämän jälkeen pienen koodin syöttäminen ulkoasun sidebar.php-tiedostoon riittää. Asennus ja käyttöönotto sujuu siis helposti.
Käyttökään ei oikeastaan mitään vaadi, koska lisäosa hoitaa työnsä itse ja automaattisesti. Tiedot myös päivittyvät reaaliajassa sitä mukaa, kun uusia kommentteja blogiin tulee. Tämä tietysti riippuu kommentoitujen sivujen kommenteistakin, koska varsinainen lista päivittyy vasta sen jälkeen, kun listan sisällä tapahtuu joitakin muutoksia. Järkevää tietoa lisäosa siis tutkii ja minusta tästä tiedosta on hyvä ilmoittaa myös lukijoille.
Miksi tällaista tietoa sivupalkkiin?
Tämän lisäosan luoma tieto ei itse asiassa ole turhaa. Monissa blogeissa näytetään luetuimpia artikkeleita ja tällaisia artikkeleita näytetään tässäkin blogissa. Omasta mielestäni on kuitenkin järkevää näyttää myös kommentoiduimpia artikkeleita, koska ne kertovat aivan erilaista tietoa kuin mitä luetuimmat artikkelit kertovat. Ainakin tässä blogissa monet artikkelit löytyvät myös kummaltakin listalta. Tässä ei ole mitään ihmeellistä.
Miksi sitten lisäosaa kannattaa silti käyttää? Yksinkertaisesti siksi, koska lisäosa kertoo aivan erilaista tietoa ja toisaalta lisäosan luomalta listalta lukija voi löytää sellaisia artikkeleita, joiden olemassaoloa hän ei välttämättä tietäisikään. Esimerkiksi tässä blogissa kommentoiduimmat artikkelit koostuvat pääsääntöisesti sekä uusista että vanhoista artikkeleista. Luetuimmat-lista koostuu sen sijaan pääsääntöisesti uusimmista artikkeleista.
Eli näiden tietojen välillä on selvää eroa ja molemmilla listoilla roikkuu hyödyllinen tieto blogista. Siksi suosittelenkin kahta lisäosaa käytettäväksi samaan aikaan. Luetuimmat artikkelit -lista kertoo luetuimmista artikkeleista ja kommentoiduimmat artikkelit -lista kertoo kommentoiduimmista artikkeleista. Kaksi eri asiaa tutkimuksen kohdalla. Luetuimmat artikkelit -lisäosan (Popularity Contest) saat täältä ilmaiseksi. Jonkinlainen oma arvostelu tulee varmasti tästäkin lisäosasta aikanaan.
Loppusanat
Jos siis haluat näyttää kommentoiduimpia artikkeleita sivupalkissasi, niin arvostelemani lisäosa sopii tähän ajatukseen todella hyvin. Lisäosa on kevyt, helppokäyttöinen ja ennen kaikkea ilmainen. Päivän testin jälkeen en ole huomannut minkäänlaisia asioita, joista olisin voinut lisäosaa rangaista. Tällä hetkellä olen siis lisäosavalintaani hyvin tyytyväinen ja lisäosaa voit tarkastella tämän blogin sivupalkista. Lisäosan tilastoimat tiedot löytyvät suosituimmat-laatikossa.
Jos sinulla on jotakin kysyttävää lisäosaan liittyen tai haluat apua asennukseen, niin saat kysyä kommentoimalla. Itse olen ainakin lisäosaan hyvin tyytyväinen, joten voin suositella tätä lisäosaa lämpimästi myös sinulle. Kaiken kaikkiaan varsin hyödyllinen ja toimiva lisäosa, joka ajaa asiansa parhaalla mahdollisella tavalla. Suosittelen tätä lisäosaa siis kaikille WordPress-käyttäjille.
Aiheeseen liittyvää
- WordPress: Luetuimmat artikkelit sivupalkkiin
- Päivittäkää WordPress saman tien
- WordPress: Blogitilastot sivupalkkiin
- WordPress 2.8 alla
- WordPress 2.9 on tulossa
Kerro kavereille
Tweet
- BB-talon "salahuoneen" sisältö paljastui – katso video
- Onko Big Brotherin Ksenia sinkku?
- Palvelu on tällä hetkellä ruuhkautunut
- BB-Ksenian kaikkien aikojen seksikkäimmät suihkukuvat
- WordPress virittelyä
Keskustelua radioista ja tietokoneista. Tervetuloa!
15 kommenttia julkaisuun “WordPress: Kommentoiduimmat artikkelit sivupalkkiin”
Jätä kommentti
Kirjoitusohjeita
- Huomioi toisten mielipiteet ja ymmärrä, etteivät kaikki voi olla samaa mieltä kanssasi.
- Ole kohtelias ja huomaavainen, äläkä tarkoituksella provosoi tai loukkaa muita kirjoittajia.
- Muista, että jokainen kirjoittaja on aina vastuussa omien viestien sisällöstä.
- Lue tarkemmat keskustelun säännöt ennen kommenttien lähettämistä Mediablogiin.
Kaikki kommentit moderoidaan. Tällä hetkellä moderoitavia kommentteja ei ole. Toimitus varaa oikeuden poistaa asiattomat kommentit. Kaikki roskat estetään Akismetin avulla. Akismet on suojannut blogia 23 481 roskakommentilta.
Kuullostaa kivalta.
Saako tuon lisäosan blogitus.net:iin?
//Cocos
Kannattaa ehdottaa tuota lisäosaa asennettavaksi tukifoorumimme ominaisuudet-osioon. Koska blogitus.netin käyttämä WordPress-versio on vanha, niin on mahdollista se, että lisäosa ei tule toimimaan siinä. Ylläpitäjä voi kuitenkin kokeilla tätä eli ehdottaa kannattaa.
Okkei… Olen tässä miettinyt tuota vaihtamista uudempaan WordPress-versioon, mutta saa nähdä viitsinkö.
Jees.. vaikuttaa kiinotoisalta. Itse tosin käytän Bloggeria.
@ Cocos
Kannattaa ilman muuta vaihtaa, koska blogit.fi-palveluun on tulossa reilusti uusia ulkoasuja ja lisäosia tulevaisuudessa. Alusta on myös uusin mahdollinen ja ajaa asiansa paremmin kuin aikaisempi alusta, jota käytät blogituksessa.
@ lyrikoitsija
Tämä on mielenkiintoinen ominaisuus ja tätä ei saa Bloggeriin. WordPress on siitä hyvä, että tähän saa vaikka mitä lisämausteina. Bloggerissa kaikkea tällaista ei ihan saa, mutta Blogger on perusblogina ihan hyvä.
Vaihtaisin heti jos vaan saisin ne vanhat tekstit uuteen blogiin jotenkin siirrettyä…
Tämä menee kopioi ja liitä -periaatteella. Johtuu siitä, että tietokannat alustojen välillä ovat erilaiset. Yksitellen siis artikkeleittain ja sivuttain, muulla tavalla ei taida onnistua.
Joo. Täytyy katsoa jos saisin aikaiseksi pikkuhiljaa.
Yritänpä ainakin.
Kannattaa ehdottomasti. Voin luvata, että siirto tulee sen arvoiseksi.
Toivottavasti. Kiitos kannustuksesta.
Ole hyvä. Ainakin parempi editori ja ominaisuudet, esimerkiksi muokattavissa oleva sivupalkki ja paljon muuta mukavaa. Koko ajan työtä tullaan tekemään uuden palvelun eteen.
Pikkuhiljaa tätä kannattaakin tehdä. Paljon artikkeleita sinulla on kuitenkin, voi olla myös esteenä siirrolle. Mutta pikkuhiljaa varmasti onnistuu.
“Most commented” plugin on yksi “must have” plugineista. Enpä ollut muistanut asettaa tuota Wautsiin, joten ei muuta kuin hommiin. Kiitos artikkelista, se muistutti tuon pluginin tärkeydestä.
Kiva kuulla, että artikkelin sisältö on tarpeellista. Tämä plugin on tosiaan aika hyvä ja saisi olla jokaisessa blogissa. Itselläni oli tuo aiemminkin, mutta olen sen jostakin syystä poistanut. Nyt latasin takaisin ja otin käyttöön pysyväksi ominaisuudeksi.