WordPress 2.8 alla
Olen päivittänyt Mediablogin WordPress-blogiohjelman uusimpaan versioon. Nykyinen versio on siis 2.8, joka julkaistiin tänään varhaisaamulla. Tässä on nyt useita uusia ominaisuuksia ja vanhaa parannettu entisestään. Esimerkiksi voit ladata teemoja yhden napin painalluksella.
Myös hallinta toimii nopeammin kuin ennen. Kaikkia ominaisuuksia en lähde luettelemaan, niitä on niin paljon… Kuten tapana, voitte ilmoittaa virheistä, jos sellaisia tulee. Itse testasin laajasti, enkä ole minkäänlaisia ongelmia löytänyt. Tuntuu toimivan siis hyvin ja kaikki lisäosatkin toimivat. Tulevaisuudessa tulee WordPress 2.9 ja sen perään WordPress 3.0.
Aiheeseen liittyvää
- WordPress-päivitys automaattisesti
- Päivittäkää WordPress saman tien
- WordPress 3.0 on ladattu 10 000 000 kertaa
- WordPress 2.8 suomeksi
- Muistatko päivät ennen roskapostia?
Kerro kavereille
Tweet
- BB-talon "salahuoneen" sisältö paljastui – katso video
- Onko Big Brotherin Ksenia sinkku?
- Palvelu on tällä hetkellä ruuhkautunut
- BB-Ksenian kaikkien aikojen seksikkäimmät suihkukuvat
- WordPress virittelyä
Keskustelua radioista ja tietokoneista. Tervetuloa!
6 kommenttia julkaisuun “WordPress 2.8 alla”
Jätä kommentti
Kirjoitusohjeita
- Huomioi toisten mielipiteet ja ymmärrä, etteivät kaikki voi olla samaa mieltä kanssasi.
- Ole kohtelias ja huomaavainen, äläkä tarkoituksella provosoi tai loukkaa muita kirjoittajia.
- Muista, että jokainen kirjoittaja on aina vastuussa omien viestien sisällöstä.
- Lue tarkemmat keskustelun säännöt ennen kommenttien lähettämistä Mediablogiin.
Kaikki kommentit moderoidaan. Tällä hetkellä 1 kommentti odottaa moderointia. Toimitus varaa oikeuden poistaa asiattomat kommentit. Kaikki roskat estetään Akismetin avulla. Akismet on suojannut blogia 23 481 roskakommentilta.
Vaikuttaa kiinnostavalta. Taidan kuitenkin odottaa vielä jonkun aikaa, että näkee raportoidaanko itse käyttämieni teemojen suhteen mistään ongelmista.
Kannattaa odottaa, itse kokeilin epäilemättä. Kaikki meni hyvin… onneksi. Automaattinen päivitys ei vaan suostunut 1. kerralla päivittää, kolmannella vasta lähti päivitys pyörimään.
Kävin tutustumassa sivustoosi, tyylikästä ja hyvää työtä. Jatka samaan malliin.
Terveisin
Harri Timonen
Kiitos kommentistasi Harri.
Olen tutkinut tätä loistavaa blogiasi mielenkiinnolla, kun olen itselleni rakentamassa omaa blogia 2.8.4 versiota.
Täältä olen saanut paljon vinkkejä ja ohjeita, kiitos siitä. kysyisin kuitenkin asiaa, johon en ole vastausta löytänyt: Kuinka paljon yhdelle sivulle tai artikkelille voi laittaa tekstiä/kuvia ym.
itsellä pidemmät sivut “tökkii” tosi paljon, ei saa päivitettyä jne. Voisiko paljon asiaa sisältävän sivun jotenkin jakaa useammalle sivulle ja miten? Minulla oli esim. artikkeli jossa oli 20 kuvaa, enkä saanut sitä millään muokattua julkaisemisen jälkeen. Toinen tapaus oli pitkä taulukko, ei onnistunut senkään muokkaaminen julkaisemisen jälkeen.
Tulipa sekavaa juttua, mutta toivottavasti tajusit mitä tarkoitin.
Moi, kiitos palautteestasi. Tekstiä voi olla useita tuhansia merkkejä, mutta joku rajoitus tässä kuitenkin on. Suuremmat artikkelit voi jakaa osiin useaan artikkeliin, esimerkiksi tyyliin osa 1, osa 2 ja osa 3. En valitettavasti ole kokeillut montako merkkiä WordPress hyväksyy artikkeleihin tai kommentteihin, puhutaan kuitenkin tuhansista merkeistä. Sen sijaan havaintojeni mukaan liian suuri kuvamäärä aiheuttaa suuria ongelmia, joten kuvat on hyvä jakaa useammalle sivulle. Kerralla kannattaa pitää sivulla alle 80 kuvaa. Käsittääkseni sadan paikkeilla kuvia sisältävä sivu hyytyy. Taulukot kannattaa rakentaa jollakin laajemmalla editorilla, jonka saa tarvittaessa lisäosana, voin antaa nimenkin, jos tarvitset sitä sitten kokeiltavaksi.