Uusi EU:n internetlainsäädäntö pakkosensuroi internetin Euroopassa
Nyt puhutaan todella paljon internetin pakkosensuurista. EU:n uusi internetlainsäädäntö pakkosensuroi internetin. Onko tässä mitään järkeä? Missä esimerkiksi sananvapauden tukeminen tässä tilanteessa? Ainoa vaihtoehto on minusta se, että Suomen pitäisi jättää EU ja olla omana itsenäisenä valtiona.
Käytännössä tuo pakkosensuuri tarkoittaisi sitä, että internetin käyttö myytäisiin niin sanotuilla internetpaketeilla kanavapakettien tavoin. Internetin käyttäjä pääsisi ostamaan valmiiksi valikoituja internetpaketteja, joissa olisi tiettyjä verkkosivustoja. Siis minkäänlaista vapaata internetiä ei tuolloin olisi.
Esimerkiksi tässä tilanteessa kenelläkään ei olisi oikeutta selata internetiä vapaasti. Kaikkea ne siellä EU:ssa säätääkin… Jos tuo tulee voimaan, niin silloin mikään valitus ei enää auta. Kirjoita tästä asiasta omaan blogiisi, vielä sananvapaus on ainakin olemassa. Internet on todella hieno paikka, sen käyttöä ei saisi rajoittaa millään tavalla! Siksi minä ehdotan, että näin tyhmien pakkosensuurien keksijät voisivat upottaa itsensä veteen viideksi tunniksi. Olen puhunut, kiitos.
Lisätietoa
- Kauppalehti.fi-keskustelu – Kauppalehti.fi
- EU aikoo muuttaa internetin televisioksi – Helvetin puutarha
- Keskustele aiheesta – Mediapalsta
Aiheeseen liittyvää
- bbPress 1.0 tulee!
- TVnetti.fi kerää yhteen kaikki kotimaiset netti-tv-ohjelmat
- Googlen kiinnostuspohjainen AdSense-mainonta
- Uusi Kiss -muistoja muistitikulta
- Miten saan internetin mainoksettomaksi?
Kerro kavereille
Tweet
- BB-talon "salahuoneen" sisältö paljastui – katso video
- Onko Big Brotherin Ksenia sinkku?
- Palvelu on tällä hetkellä ruuhkautunut
- BB-Ksenian kaikkien aikojen seksikkäimmät suihkukuvat
- WordPress virittelyä
Keskustelua radioista ja tietokoneista. Tervetuloa!
4 kommenttia julkaisuun “Uusi EU:n internetlainsäädäntö pakkosensuroi internetin Euroopassa”
Jätä kommentti
Kirjoitusohjeita
- Huomioi toisten mielipiteet ja ymmärrä, etteivät kaikki voi olla samaa mieltä kanssasi.
- Ole kohtelias ja huomaavainen, äläkä tarkoituksella provosoi tai loukkaa muita kirjoittajia.
- Muista, että jokainen kirjoittaja on aina vastuussa omien viestien sisällöstä.
- Lue tarkemmat keskustelun säännöt ennen kommenttien lähettämistä Mediablogiin.
Kaikki kommentit moderoidaan. Tällä hetkellä moderoitavia kommentteja ei ole. Toimitus varaa oikeuden poistaa asiattomat kommentit. Kaikki roskat estetään Akismetin avulla. Akismet on suojannut blogia 23 481 roskakommentilta.
Ei tuollainen voi toteutua. Internetin luonne on mikä on, eikä sitä sormia napsauttamalla pystytä muuttamaan sellaiseksi kuten televisioiden kanavapaketit. Sitä paitsi jos alkaa näyttämään niin pahalta, että tuo todellakin toteutuu niin eiköhän ainakin suurimmissa kaupungeissa tulisi jotain mielenosoituksia… Turhaan Jyri vaahtoa. Kyllä sä saat tän blogin pitämistä jatkaa
Niin saan siihen asti, kunnes internet on vapaa. Mistäpä tietää mitä internetille käy tulevaisuudessa…
Vai että Suomen pitäisi jättää EU? Ettei ole liioiteltua ja mahdotonta?
No miksi tällaista sensuuria, jos menee EU:ssa läpi?