Radio: Radiokanava ilman radiojuontoa on tylsä

Kirjoitettu 25. syyskuuta 2008 klo 19.24 aiheeseen Radio kirjoittajalta Jyri Väätäinen

Monilla radiopalstoilla puhutaan, että paras radiokanava olisi ilman minkäänlaista radiojuontoa. Olen eri mieltä ja tässä merkinnässä haluankin avautua tästä aiheesta hieman enemmän. Siis ei ole mikään ihme se, että miksi lähes kaikilla suomalaisilla radiokanavilla on jonkinlaista radiojuontoa. Ensimmäinen asia on se, että radiotoimiluvissa on säädetty erittäin tarkasti ne asiat, joita kyseessä olevan radiokanavan tulee noudattaa ja toisekseen se, että ilman radiojuontoa oleva radiokanava on erittäin tylsä ja mauton.

Itse kuuntelen matkoilla ollessani musiikkisoitintani ja siinä on siis vain ja ainoastaan musiikkia. Soittolistoja ei ole mutta kyllä tätä ratkaisua kuunnellessa tulee oikeasti kaipaamaan minkä vaan radiojuontajan juontoa. Tauoton musiikki ei vaan toimi, eikä siihen radiokanavilla mainoksetkaan auta. Esimerkiksi tanssimusiikkikanava KLF on muuten hyvä mutta radiojuonnon puute on heikko asia ja sen ansiosta itse en ainakaan radiokanavan parissa ole koskaan viihtynyt tuntia pidempään. Myös Classic Radio toimii tällä tavalla ja usko tai älä mutta sellaisen radiokanavan kuuntelu on oikeasti tylsää, kuivaa ja ennen kaikkea mautonta.

Mistä hyvä radiokanava ja -juonto koostuu?

Omasta mielestäni hyvä radiokanava koostuukin lähinnä radiojuonnosta, musiikkitarjonnasta, erilaisista erikoisohjelmista ja muun muassa erilaisista kilpailuista, joihin radiokanavan kuuntelijat voivat ottaa osaa. Huono radiokanava tarjoaa sen sijaan vain musiikkia ja mainoksia. Tällainen radiokanava on kuitenkin huonosti toteutettu ja tämänkaltaiset radiokanavat tehdäänkin yleensä mahdollisimman halvalla ja mahdollisimman suurella voitolla. On olemassa myös sellaisia radiokanavia, jotka soittavat musiikkia ja pyörittävät mainoksia sillä tavalla, että toiminta ei ole tappiollista mutta suurta voittoakaan ei ole. Tällainen radiokanava on omasta mielestäni esimerkiksi KLF ja kaikki 4Radion kanavat.

Oli miten oli, radiokanava ilman radiojuontoa on todella tylsä ja mitäänsanomaton. Musiikkisoitintani kuunnellessa jään monesti kaipaamaan radiojuontajan puhetta asioista ja asioiden vierestä. Hyvä radiojuontaja ottaa omasta mielestäni tilanteen haltuun ja sellaisen radiojuontajan juonto yleensä liittyykin ajankohtaiseen tapahtumaan tai asiaan. Hyvä radiojuontaja osaa myös kertoa omista asioista ja tuoda esille mielenkiintoisia näkökulmia ja asioita maan ja taivaan väliltä. Tylsä radiojuontaja on sen sijaan sellainen radiojuontaja, jolla asiaa tuntuu riittävän mutta asiat ovat kuitenkin nollatasoa. Radiokanavien johto on yleensä asian takana eli monesti radiokanavan johto määrää mistä radiotaajuudella saa puhua ja mistä ei saa.

Mitä mieltä sinä olet?

Onko sinusta hyvä ja mielenkiintoinen radiojuonto radiokanavien paras asia? Mikä on suosikkijuontajasi? Entä millainen on sinun mielestäsi hyvä ja kuuntelemisen arvoinen radiokanava? Edellä mainittuihin kysymyksiin voit vastata alla olevalla kommentointilomakkeella ja voit kommentoida muutenkin radiokanavia ja radiotoimintaa yleensäkin täysin vapaasti huomioon ottaen radiojuontajat ja muun muassa radio-ohjelmat. Mikä on sinun näkökulmasi asiaan? Oma mielipiteeni on ylempänä mutta juuri sinun mielipide voi olla alla. Sananvapaus on muuten tiedossa eli kaikenlaiset kommentit voi siis tähänkin artikkeliin lähettää.

Aiheeseen liittyvää