Panasonic ER217 -hiustenleikkuukone

Eilisen arvostelukohteen jatkoksi olen ostanut samana päivänä hiustenleikkuukoneen kotiparturiin. Matkaan tarttui 79 euroa maksava Panasonicin malli ja paketin perusteella laadukas tuote oli odotettavissa. Hintaa ainakin oli reilusti ja toivottavasti vastineeksi saan laatua. Onko tämä laatu vai ei, niin se joka tapauksessa tulee esille tässä artikkelissa. Testissä pyrin huomioimaan hiustenleikkuukoneen mahdollisimman kattavalla otteella. Huomaa, että virallisemmin tämä on partatrimmeri, mutta voi tällä hiuksiakin leikata, jos hiukset eivät ole paksut. Paksujen hiuksien leikkaaminen on hankalaa ja laitteen leikkuuosa tukkeutuu paksuista hiuksista.

Lähdetään siis pikkuhiljaa liikenteeseen ja ensimmäiseksi on hyvä tutustua laitteen ominaisuuksiin, yleisvaikutelmaan ja yleisesti ottaen itse tuotteeseen. Vanha Philipsin hiustenleikkuukone ei enää tuota kovin hyvää tulosta, joten olen päättänyt vaihtaa tuotetta laadukkaampaan ja ennen kaikkea ajantasaisempaan hiustenleikkuukoneeseen. Hintava laite tarttui siis matkaan ja mitä tässä enää jarruttelemaan, testiin vaan.

Ensivaikutelma

Paketista en ole valitettavasti ottanut kuvaa, mutta muutamalla sanalla kuvattuna voin sanoa, että paketissa olivat olleet laite, virtajohto, säilytyspussi, öljypurkki ja harja. Tämän lisäksi paketissa olivat olleet takuuvihko ja käyttöopas. Kaikkiaan voidaan siis olettaa, että pakettiin tulivat kaikki tarpeellisimmat laitteet ja varusteet. Ensi alkuun ja varsinkin niin sanottuun kotiparturiin tällainen määrä hyödykkeitä tuntuu olevan varsin riittävä ja luonnollisesti kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.

p43000171 Panasonic ER217  hiustenleikkuukone
Paketti purettuna

Yllä oleva kuva kertoo tuhannen sanan puolesta paketin oleellisemmasta sisällöstä. Hiustenleikkuukone näyttää uudenaikaiselta ja ohjauspyörä näyttää varsin tyylikkäältä. Säilytyspussi sopii teemaan ja sen sisällä ovat siis harja ja öljypurkki. Olen kokeillut tässä vaiheessa itse laitetta ja se tuntui sopivan hyvin käteen ja hyvän muotoilun ansiosta laite on ainakin pysynyt tiukasti käsissä. Parempi näin päin, koska hiusten ajoon tarvitaan otetta ja suhteellisen tiukkaa otetta.

p4300026 Panasonic ER217  hiustenleikkuukone
Latausmerkkivalo sijaitsee hyvässä paikassa

Laitteen ensilataus kestää 16 tuntia, jonka jälkeen niin sanottu normaali lataus on kaksi kertaa pienempi. Laite toimii varmasti luotettavasti usean vartin ajan ja itse asiassa toiminta-aikaa en ole vielä edes testannut. Uskon sen olevan kuitenkin hyvää tasoa, koska ladattuna täyteen laite ainakin tuntuu toimivan varsin kiitettävästi ja kuitenkin lähes äänettömästi.

p43000201 Panasonic ER217  hiustenleikkuukone
Laiteen hinta näkyy muun muassa laadussa

Laatu tuntuu ja näkyy

Varsin hyvin tehty laite. Ohjauspyörällä hiusten leikkuusäätö tapahtuu nopeasti ja luotettavasti. Laitteen terä näyttää tarpeeksi laadukkaalta ja tämän perusteella lopputulokseksi voidaan odottaa laatua. Laitteen värimaailma on siisti ja käynnistyspainike on sijoitettu järkevään paikkaan. Latausmerkkivalo ilmoittaa laitteen olevan latauksessa, mikäli laite on kytketty verkkoon. Käsittääkseni merkkivalo palaa aina eli se ei ilmoita missään vaiheessa latauksen olevan valmis.

Laite toimii akulla, mutta sen käyttö onnistuu myös verkkovirran avulla. Käytännössä on mukavampaa se, että laitetta käytetään niin sanotusti vapaammin akun varassa kuin pohjautuen johdon mahdollisiin sotkuihin ja rajoituksiin. Kaiken kaikkiaan jommallakummalla tavalla hiustenleikkuukoneen käyttö on mahdollista. Omasta mielestäni akun varassa käyttö on omalla tavallaan yksinkertaisempaa.

p4300021 Panasonic ER217  hiustenleikkuukone
Laitteen terä näyttää asianmukaiselta

Kuten kuvasta näkyy, laitteen terä näyttää tuliterältä ja itse asiassa asianmukaiselta. Uskon, että tämän terän vauhdittamana hiustenleikkuu ei voisi enää olla tarkempaa. Toisaalta vielä en ole mitään testannut eli lopputulos tulee selviämään artikkelin loppuun mennessä. Näyttää ainakin niin kuin pitää -terältä ja toivottavasti myös lopputulos on sitten sen mukainen.

p4300023 Panasonic ER217  hiustenleikkuukone
Laitteen käynnistyspainike on tyylikäs ja helppokäyttöinen

Laitteen käynnistyspainike on laadukas ja helppokäyttöinen. Laitteen saa päälle tai pois päältä helposti vaikkapa yhdellä kädellä. Kokonaisuudessaan laitteen käyttöönotto on helppoa ja käyttöohjekirjan avulla laitteesta saa enemmän irti. Ohjekirja on suomen kielellä ja se sisältää tietoa laitteen tärkeimmistä asioista joidenkin kummallisuuksien kanssa, joita itse olen ottanut ainakin huumorilla.

Kokonaisuudessaan laite on minusta varsin laadukkaasti tehty ja se laatutuntuma tuntuu siis varsin hyvin. Omasta mielestäni ainakin ensivaikutelman perusteella en ole maksanut laitteesta turhaan näin suolaisen hinnan. Kohta sitten testaamaan laitteen toimintaa näin käytännön kannalta. Artikkelin loppuun mennessä saat tietää kaiken, mitä sinun täytyy tietää tästä laitteesta.

Hiustenleikkuu käytännössä

Hiustenleikkuu vaatii ensi alkuun opettelemista, koska tämä laite on sellainen laite, jonka kanssa saa ensiksi tutustua hiustenleikkuun eri mahdollisuuksiin. Ensi alkuun laite on hieman hankalakäyttöinen, mutta siihen hankaluuteen tottuu helposti. Muutaman hetken päästä laite on osoittautunut helppokäyttöiseksi. Ensi alkuun laite vaatii kuitenkin rauhallisuutta laitteen käyttäjältä ja oppimishalukkuutta.

Hiustenleikkuukone on hiljainen ja sitä on mukavaa käyttää. Laite ulottuu kaikkialle ja leikkaa hiukset tasaisesti paikasta riippumatta. Joitakin epätasaisuuksia laite kuitenkin jättää eli esimerkiksi hiuksia joutuu tasoittamaan jälkeenpäin myös saksilla. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että laite leikkaa kyllä hiukset hyvin, mutta muutama yksittäinen hius jää aina muita pidemmiksi. Tähän on vaan otettava käyttöön sakset, mikään muu ei oikeastaan auta.

Omasta mielestäni lopputulos on kuitenkin vakuuttava, vaikka jälkihoitoa täytyykin hiuksille vielä tehdä. Laite pysyy tukevasti käsissä ja se on erittäin hiljainen. Ympyräsäätö toimii todella hyvin ja ajopään suoja on helposti irrotettavissa pienen totuttelun jälkeen. Suojan laittaminen takaisin on myös helppoa. Miinuksena mainittakoon se, että jos hiukset ovat paksut, ne jäävät helposti roikkumaan suojan sisälle ja tällöin suoja joutuu irrottamaan vähän väliä puhdistaakseen sitä.

Mitään muuta huonoa ei tässä sitten ole ja lopputulos on hyvä. Hiustenleikkuukone on hintava, mutta laatua tarkastellen hyvää hintaa laitteesta myös pyydetään. Jos esimerkiksi hiukset ovat paksut, laite liikkuu silti sulavasti, vaikka joskus laite jääkin jumiin hiuksiin. Lopputulos on siis hyvä ja hiustenleikkuu on tällä laitteella nopeaa ja ennen kaikkea laadukasta.

Yhteenveto

Jos siis tällaiselle hiustenleikkuukoneelle on sinulle käyttöä, jota voidaan käyttää myös partatrimmerinä, niin suosittelen ehdottomasti. Laite on toimiva ja laatu tuntuu. Muutamista miinuksista huolimatta laite yltää toimivalle tasolle ja on ilo antaa myös tälle laitteelle korkea numero. Hintavana laitteena tämä kuitenkin maksaa rahansa eli ostamalla tätä laitetta et pistä rahasi hukkaan.

Vanha Philips-hiustenleikkuukone oli puolet halvempi ja sen mukainen oli lopputuloskin. Näiden mallien välillä ero on kuin yöllä ja päivällä Panasonicin hyväksi. Kaiken kaikkiaan laadukas laite, joka on kaikessa yksinkertaisuudessaan arkea ja arkielämää helpottava laite. Jos etsit tähän tarkoitukseen sopivaa laitetta, niin tämä on ehdottomasti yksi niistä, johon sinun kannattaisi tutustua.

44 Panasonic ER217  hiustenleikkuukone

Aiheeseen liittyvää

Kerro kavereille







Mediapalstan etusivulle

Keskustelua radioista ja tietokoneista. Tervetuloa!

9 kommenttia julkaisuun “Panasonic ER217 -hiustenleikkuukone”

  • Esa Ramone:

    Mielestäni artikkeli oli todella kehno. Välillä tuntui kun olisi lukenut saman kappaleen moneen kertaan kun toistoa oli niin paljon. Varsinainen arvostelu oli lyhyin osa. Jos toistoa ei olisi niin artikkeli olisi paljon lyhyempi ja useammat jaksaisivat sen lukea. Tuotteesta ei saa kovin hyvää kuvaa kun joka ominaisuutta kuvataan vain sanalla “laadukas” tai “asiallinen”.Laatu sanan käyttö rupesi jopa ärsyttämään. Muutamat kehnot pisteet voi antaa siitä, että jotain oli arvosteltu, mutta se ei muuta mitään.

  • Kiitokset palautteesta. Nyt kun laitetta on käytetty muutaman kuukauden, voin sanoa, että asiansa ajaa edelleen, mutta hiuksia saa leikata melko pitkään. Laite nimittäin täyttyy helposti hiuksista ja se säiliö pitää tyhjentää joka minuutti. Muuten hyvä laite.

  • Otso:

    todella mielenkiintoinen artikkeli.

  • Lisättäköön vielä se, että varsinaisesti tuo on partatrimmeri, mutta sopii myös hiustenleikkuuseen, ei ole hyvä paksuille hiuksille.

  • Keijo:

    Ehkä olisi siinä tapauksessa hyvä huomauttaa asiasta ja muokata alkuperäistä tekstiä niin, että alussa on nämä lisäykset eli ettei kyseessä olekaan hiustenleikkuukone vaan partatrimmeri samoin kuin mainita tuosta tukkeutumisestakin.

    Hyvä artikkeli kuitenkin ja hyödyllinen varmasti niille, jotka pähkäilevät minkä hiuskoneen ostaisivat!

  • Kiitoksia, täytyypä muokata.

  • antti koivula:

    Kertoisitko viela mista olet hankkinut kyseisen laitteen, alkoi kovasti kiinnostamaan.

  • Lielahden Gigantti Tampereella (nykyinen Gigantti Megastore Lielahti).

Jätä kommentti

Kirjoitusohjeita

  • Huomioi toisten mielipiteet ja ymmärrä, etteivät kaikki voi olla samaa mieltä kanssasi.
  • Ole kohtelias ja huomaavainen, äläkä tarkoituksella provosoi tai loukkaa muita kirjoittajia.
  • Muista, että jokainen kirjoittaja on aina vastuussa omien viestien sisällöstä.
  • Lue tarkemmat keskustelun säännöt ennen kommenttien lähettämistä Mediablogiin.

Kaikki kommentit moderoidaan. Tällä hetkellä moderoitavia kommentteja ei ole. Toimitus varaa oikeuden poistaa asiattomat kommentit. Kaikki roskat estetään Akismetin avulla. Akismet on suojannut blogia 23 481 roskakommentilta.

Mainokset
Paikalla
  • 1 jäsen.
  • 30 vierasta.
Mainokset