Oletko Internet Explorer -käyttäjä? Vaihda internetselain!

Marraskuu 5, 2008 kohteessa Tietokoneet by Jyri Väätäinen

Minusta tuntuu, että nykyään yllättävänkin moni ei tiedä paremmasta. Tätäkin internetsivustoa selataan yllättävän paljon tällä Internet Explorer -internetselaimella. Jos käytät tämän maailman huonointa internetselainta, niin lue tämä merkintä ja mieti internetselaintasi viiteen kertaan. Todellisuushan on se, että edellä mainitun internetselaimen tietoturva ei ole hyvä ja ominaisuuksiakin puuttuu. Siis internetselainmarkkinoilla on paljon parempia internetselaimia. Paras on nyt, huomenna ja tulevaisuudessa Mozilla Firefox. Mikset vaihtaisi parempaan ja oikeasti turvalliseen sekä monipuoliseen internetselaimeen?

Tiedättekö te siitä, että Internet Explorer ei tue standardeja kovinkaan hyvin? Tämä on jo yksi hyvä syy vaihtaa parempaan internetselaimeen. Monille internetsivustojen ylläpitäjille Internet Explorer on nykyään käytännössä kirosana. Sen käyttäjiä palvellaan tekemällä sivustoja myös Internet Explorer -internetselaimelle, jotta se roska osaisi näyttää internetsivuston oikein tai ainakin lähes oikein. Oletteko ajatelleet miten paljon aikaa se monilta internetsivustojen ylläpitäjiltä vie? Jos kaikki asiasta tietämättömät asentaisivat paremman internetselaimen, niin meillä internetsivustojen ylläpitäjillä olisi enemmän aikaa kirjoittaa teille mielenkiintoista luettavaa. Nyt sekin aika menee siihen, että yritetään säätää internetsivuston ulkoasu sillä tavalla, että myös Internet Explorer ymmärtää näyttää sen oikein.

Toivon todella paljon, että te Internet Explorer -internetselaimen käyttäjät vaihtaisitte parempaan internetselaimeen. Oikeastihan eduskunnan tehtäväksi pitäisi laittaa se, että lakiin tulisi pykälä, joka kieltäisi Internet Explorer -internetselaimen käytön, Windows-käyttöjärjestelmän integroinnin tai vaikkapa internetselaimen latauksen. Vastaava asia pitäisi säätää toki muihinkin maihin, Suomi ei ole nimittäin ainoa maa, jossa Internet Explorer on suosittu. Vaikka tästäkin internetselaimesta tulee uusia versioita, niin todellisuus on kuitenkin se, että yksikään Internet Explorer -internetselain ei ole hyvää nähnytkään. Nyt kaikki Internet Explorerin käyttäjät vaihtamaan internetselainta tai teen teistä rikosilmoituksen.

Tilastoista näkyy, että tässä blogissa kyseessä oleva internetselain on toiseksi käytetyin. Ensimmäiseksi käytetyin onkin sitten totta kai Mozilla Firefox. Pidit tai et, vaihda internetselain mikäli kuulut tämän artikkelin kohderyhmään. Pitää tietysti muistaa, että kaikkea mitä internetissä kirjoitetaan ei pidä ottaa liian vakavasti. Jos tekee tiukkaa tai et ymmärrä, niin tutustu muita samankaltaisia -listaan, kommentoi tai sammuta tietokoneesi. Teit mitä tahansa, niin Internet Explorer on joka tapauksessa tämän maailman ehdottomasti surkein internetselain koskaan oli sen versio mikä tahansa!

Huomio, huomio! Paremmat internetselaimet

Aiheeseen liittyvää