Mediablogin vakioroskapostittaja on taas vauhdissa
Sinä, joka kirjoitat roskaa Mediablogiin, niin oletko sattunut huomaamaan sen, että useimmat roskat Akismet estää? Oletko myös tutustunut kommentoinnin sääntöihin? Nimittäin vakioroskaseminaarit sinulta alkavat olla jo siinä pisteessä, että banaania täytyy antaa. Mikäli et asiaa tästä ymmärrä ja jatkat hommiasi, annan sinulle pysyvän IP-eston tähän blogiin.
Leiki vaikka hiekkalaatikossa vaihteeksi. Sinun idioottimaisia roskaviestejä ei jaksa naapurin mummokaan lukea. Nyt en ole vielä estoa sinulle laittanut, annoin mahdollisuuden. Pitkään en tätä hommaa varmastikaan jaksa katsoa, joten päätä itse haluatko eston vai haluatko vierailla täällä jatkossakin. Minä kiitän ja jatka toki, jos siltä tuntuu. Estoa ei ole vaikeaa laittaa.
Aiheeseen liittyvää
- Uusia projekteja, uusia haasteita
- Mediapalsta on taas täällä
- Mediablogin paita
- Muuta
- WordPressillä menee hyvin
Kerro kavereille
Tweet
- Onko Big Brotherin Ksenia sinkku?
- Palvelu on tällä hetkellä ruuhkautunut
- BB-Ksenian kaikkien aikojen seksikkäimmät suihkukuvat
- WordPress virittelyä
- Kaatuuko internet parasta aikaa? Miksi juuri tänään monet sivut heittää virheitä? Lue tämä heti!
Keskustelua radioista ja tietokoneista. Tervetuloa!
13 kommenttia julkaisuun “Mediablogin vakioroskapostittaja on taas vauhdissa”
Jätä kommentti
Kirjoitusohjeita
- Huomioi toisten mielipiteet ja ymmärrä, etteivät kaikki voi olla samaa mieltä kanssasi.
- Ole kohtelias ja huomaavainen, äläkä tarkoituksella provosoi tai loukkaa muita kirjoittajia.
- Muista, että jokainen kirjoittaja on aina vastuussa omien viestien sisällöstä.
- Lue tarkemmat keskustelun säännöt ennen kommenttien lähettämistä Mediablogiin.
Kaikki kommentit moderoidaan. Tällä hetkellä moderoitavia kommentteja ei ole. Toimitus varaa oikeuden poistaa asiattomat kommentit. Kaikki roskat estetään Akismetin avulla. Akismet on suojannut blogia 23 481 roskakommentilta.
Mikset vaan bannaa jos kerran hermo menee. Tosin ei se mitään auta jos tyyppi sattuu tietämään jotain asioista – jos ei ovesta pääse niin tullaan ikkunasta.
Kohta pitäisi. Nyt taas hiljeni. Asetin WordPressin sisäiseen estoon eli pistää kommentit arviointijonoon häneltä.
Huom. voihan se käyttää proxyakin… :S
Niinpä, ainoa keino suojautua tollaselta on laittaa kaikki kommentit arvioinnin kautta. Tai eiks Wp:ssä saa tehtyä niinpäin, että on luotetut kommentoijat ja muut menee arviointiin?
@Olli: Niinpä.
@Janne Kauppi: Itse en taas pidä siitä, että kaikki kommentit arvioidaan. Laitoin niin, että massapostittajan ei-oota-sähköpostilla varustettu viesti menee arviointiin. Siellä on erään toisenkin häirikön sähköposti. Kokonaan voimassa oleva arviointi on siitä huono, että käyttäjä joutuu odottamaan viestin julkaisua…
Unohdin vastata toiseen kysymykseesi. Kyllä, on mahdollista tehdä niin. Tällöin kommentoijan 1. kommentti menee arviointiin ja jos se hyväksytään, muut hänen kommenttinsa menevät jatkossa arviointijonon ohi. Mikäli kommenttia ei hyväksytä, menevät seuraavatkin kommentit arviointijonoon ennen kuin jotakin kommenttia hyväksytään.
onko sinulla banaanin tekijänoikeudet? http://www.exquisine.de/net/fr.....banane.jpg
Onko sinulla kaikki tekijänoikeudet kuviisi? Blogissasi meinaan…
Kuvien lähde on aina mainittu.
Ok.
mainostusta radioharrastajille
Eipä mainosteta merkinnöissä, jonne mainos ei kuulu. Jos kommentissa olisi linkki, poistaisin. Mainostukseen on oma sivu tässä blogissa.