Jotain ihan muuta kuin asiantuntija

Joskus on ihan hyvä opetella kirjoittamaan ennen kuin tekee mitään mainosta…
Aiheeseen liittyvää
- GSM-asiantuntija-pilapuhelu
- Jotain ihan muuta myös Neloselta
- Suuret kiitokset Pirkanmaan Euromarketeille
- Tulihan se sieltä perkele…
- Ohje: bbPress-foorumijärjestelmän päivittäminen
Kerro kavereille
Tweet
- BB-talon "salahuoneen" sisältö paljastui – katso video
- Onko Big Brotherin Ksenia sinkku?
- Palvelu on tällä hetkellä ruuhkautunut
- BB-Ksenian kaikkien aikojen seksikkäimmät suihkukuvat
- WordPress virittelyä
Keskustelua radioista ja tietokoneista. Tervetuloa!
6 kommenttia julkaisuun “Jotain ihan muuta kuin asiantuntija”
Jätä kommentti
Kirjoitusohjeita
- Huomioi toisten mielipiteet ja ymmärrä, etteivät kaikki voi olla samaa mieltä kanssasi.
- Ole kohtelias ja huomaavainen, äläkä tarkoituksella provosoi tai loukkaa muita kirjoittajia.
- Muista, että jokainen kirjoittaja on aina vastuussa omien viestien sisällöstä.
- Lue tarkemmat keskustelun säännöt ennen kommenttien lähettämistä Mediablogiin.
Kaikki kommentit moderoidaan. Tällä hetkellä moderoitavia kommentteja ei ole. Toimitus varaa oikeuden poistaa asiattomat kommentit. Kaikki roskat estetään Akismetin avulla. Akismet on suojannut blogia 23 481 roskakommentilta.
Hahaha. Ei taatusti nosta Habitan vaikutelmaa luotettavuudesta…
Niinpä, jos näkee itsensä asiantuntijana, pitäisi voida myös osata kirjoittaa nimike oikein…
Jos voi mediaa syyttää kielellisestä rappioitumisesta, niin näin voi tehdä yleisesti myös mainosalan kohdalla.
Ennen mainokset viilattiin huolella, tarkastettiin, tsekattiin, pidettiin kunnia-asiana sitä, että mainos oli kaikin puolin mallikkaasti tehty. Tyyleistä voi aina olla eri mieltä, mutta ainakin kielioppi oli kohdallaan.
Vaan katsokaapa nykypäivän mainoksia. Oli ne sitten itse tehtyjä tai mainostoimistojen tuotoksia, samaa tuubaa ne ovat kielellisesti yhtä kaikki.
Tässä muutama samassa kamppiksessa ryssitty banneri, sen verran isolta talolta että luulisi löytyvän edes alkeellisinta kykyä hoitaa homma kotiin.
http://img94.imageshack.us/img94/1653/opel1.jpg
http://img638.imageshack.us/img638/7593/opel2.gif
Toinen loistava esimerkki ovat esimerkiksi MikroBitissä olleet taannoiset Asusin monisivuiset mainossivut, joista käytännössä jokaisella sivulla oli jotain kieliopillista vikaa.
Mutta tähän on menty. Kyse ei enää ole edes pelkästään siitä, että madaltunut kynnys tehdä mainokset nettiin itse olisi huonontanut mainosten tasoa, sillä myös ammattimaisesti toimivien mainosmaakareidenkin kielellinen osaaminen on yleisesti heikentynyt.
Olet oikeassa. Virheitä todella paljon kaikissa mainoksissa. Yleisimmät liittyvät lukuihin tai yhdyssanoihin/sanaliittoihin. Esimerkiksi on naurettavaa “kaupanpäälle”, kun sen pitäisi olla erikseen tai “hitti tuote”, kun sen pitäisi olla yhteen. Ennen osattiin tehdä mainoksia paljon paremmin…
Luulisi, etä tuon on jonkin näköinen vitsi.
Mahdollisesti.