Iskelmä: Kun radiokanava tehdään rahan takia

Iskelmän taajuus ja valitettavasti myös internetsivut antavat sellaista vaikutelmaa, että Iskelmälle raha on tärkeää ja itse asiassa se tärkein asia. Millä tavalla rahan tärkeys näkyy kyseisen radiokanavan internetsivulla ja ennen kaikkea millä tavalla rahan tärkeys näkyy itse taajuudella? Tässä artikkelissa otan tästä asiasta selvää.

Mitään niin ikään ihmeellistä ei tässä ole, koska kaikki radiokanavat ja esimerkiksi yritykset tavoittelevat voittoa. Tuskin mikään radiokanava tai vaikkapa yritys haluaisi toimia jatkuvasti tappiolla. Sellainenkaan tilanne ei ole hyvä, jossa radiokanava tai yritys toimii sillä tavalla, että toiminnasta ei tule voittoa, eikä tappiota. On siis ymmärrettävää, että esimerkiksi radiokanavat pyrkivät tavoittelemaan siis enemmän voittoa.

Iskelmän taajuudella voittoa kalastellaan tai suorastaan vaaditaan monin eri tavoin. Iskelmä-radiota kuunnellen nykyään siis hermot palaa, koska kaikenlaista markkinointia soittolistoineen ja kaikkine juontajineen tapahtuu päivittäin laidasta laitaan. Tarkalleen ottaen Iskelmällä hyvä mainos on vaikkapa Paula Koivuniemen musiikin soittaminen soittolistalta. Usko tai älä, mutta se on mainos, koska soittamalla Paula Koivuniemen musiikkia markkinoidaan Paula Koivuniemen tuotantoa.

Mainostaminen soittolistalla

Iskelmä mainostaa myös soittolistojen avulla. Käytännössä jokainen radiokanava mainostaa artisteja ja bändejä soittamalla heidän musiikkiaan, mutta Iskelmällä tällainen markkinointi on erityisen laadukasta siinä mielessä, että radiokanava suorastaan pakottaa artistin tai bändin musiikin ostamiseen. Kaikki eivät osta, mutta useimmat ostavat tai ainakin haluaisivat ostaa.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että liiallisella tehosoitolla vakiokuuntelijoihin jäävät kaikenlaiset pop- ja iskelmäkappaleet soimaan ja tämän seurauksena monet ostavat artistien ja bändien levyjä. Iskelmän soittolista on siinä mielessä huono, että uudet kappaleet tulevat samoilta artisteilta ja bändeiltä ja vuodesta toiseen.

Tämä on siis markkinointia parhaimmillaan, sillä tehosoitto uppoaa kuuntelijoihin ja samalla he voivat ostaa ja yleensä ostavatkin muita biisejä tai jopa kokonaisia levyjä. Musiikin Iskelmän taajuudelle valitsee musiikkipäällikkö, mutta oikeastaan soitettavan musiikin määrittävät vain ja ainoastaan levy-yhtiöt. Tilanne on tällainen monilla radiokanavilla, Iskelmä ei ole siis ainoa.

Mainostaminen mainoskatkoilla

Iskelmä mainostaa itseään ja muita tuotteita myös mainoskatkojen aikana. Mainoskatkot ovat tehokasta aikaa markkinoida sekä omaa taajuutta että muita tuotteita tai palveluita. Iskelmän mainoskatkot ovat ärsyttäviä, koska ne ovat liian mainospitoiset ja mikäpä mainoskatko ei tällainen olisi?

Iskelmän mainoskatkot ovat kylläkin ärsyttävimpiä, koska tänä aikana markkinoidaan niitä tuotteita ja palveluita, mutta myös Iskelmän tarjontaa ja oheispalveluita. Kaikki nämä tekevät taajuuden kuuntelusta mahdotonta. Vai onko tässäkin maassa joku, joka kuuntelee mielellään mainoskatkojen aikana iskelmämusiikin myyntiä edistäviä mainoksia ja radiokanavan omia mainoksia puuduttavine asioineen?

Itse en kestä, enkä haluaisi edes kuunnella. Pahinta aikaa Iskelmän mainoskatkoissa on se aika, jolloin radiokanava markkinoi Iskelmälistaa Iskelmäoluen kautta Iskelmägaalaan ja joskus jopa toisinpäin tai jollakin muulla tavalla. Kaikkea tätä kuitenkin yhdistää se, että tätä markkinointia tehdään ärsyttävällä tavalla, jotta se iänikuinen roskamainos eli vaikkapa Iskelmägaalaa käsittelevä mainos tulisi monien kuuntelijoiden tietoon.

Mainostaminen juontajien avulla

Iskelmän taajuudella myös juontajat mainostavat. Juontajat eivät mainosta itseään, vaan mainostavat kaikkia Iskelmään liittyviä asioita lähestulkoon aina ja ennen kaikkea kuukaudesta toiseen ja vuodesta toiseen. Täydellisiä radioelämyksiä en Iskelmän taajuudelta ole saanut, enkä kylläkään edes tule saamaan. Sitä paitsi Iskelmällä ei ole, eikä ollut pitkään aikaan minkäänlaisia radioelämyksiä tarjottavana.

Vai pitääkö joku Iskelmäjuontajien pienimuotoista markkinointiseminaaria laadukkaana elämyksenä? Kuka edes jaksaa kuunnella tällaista aivopesua? Oli äänessä Cia Heritty tai Toni Lund, niin markkinointi on silti hyvin ja käytännössä erinomaisesti edustettuna. Muuta ei ole, koska ei Iskelmäjuontajat mistään muusta osaakaan edes puhua. Nyt vaan kiinnostaisi tietää mikä on heidän älykkyysprosentti? Onko se nolla vai meneekö jopa miinuksen puolelle?

On miten on, mutta tällainen juonto on oikeasti monipuolista, mutta vain silloin, jolloin tällaista roskajuontoa ei tarvitse kuunnella. Koskaan ei pidä altistua Iskelmän tehomarkkinointiin, koska se sekoittaa suomalaisten ajatuksia. Tuhannet kuuntelijat viihtyvät Iskelmän ääressä, koska heitä on aivopesty. He varmaan myös ostavat Anna Eriksonin musiikkilevyjä ja ehkäpä heille myös Charles Plogmanin musiikkilevy kelpaisi?

Mainostaminen internetsivulla

Tässä on mainostus parhaimmillaan. Mainostetaan artisteja, oheistuotteita ja vaikka mitä muuta vuoden jokaisena päivänä. Internetsivut ovat saatavilla pitkin päivää eli tänä aikana kaikille myös markkinoidaan taajuutta, artisteja, tuotteita ja vaikka mitä muuta. Internetsivusto on siis sekä radiokanavaa varten että myös markkinointia varten. Mitä ihmeellistä tässä nyt on?

Ei oikeastaan juurikaan mitään. Fakta on siis nyt pöydällä ja se varsin hyvin myös pitää paikkansa. Vai voiko joku väittää mitään muuta? Internetsivustolla mainostaan kaikkia niitä asioita, joita mainostetaan myös itse taajuudella jo tarpeeksi hitaasti. Internetsivuston tärkein hyöty mainostuksessa lienee olevan se, että mainostusta voi katsella niin pitkään ja niin paljon kuin haluaa.

Onko tässä nyt mitään järkeä? Ei ole ainakaan minulle, koska minulla on mainosesto internetselaimessani. Täydellistä estoa mainoksille ei ole, koska muuten jouduttaisiin estämään koko internetsivusto näkymästä, onhan se pelkkä internetsivuston teema eli ulkoasu jo yksi mainos, joka mainostaa itse tuotetta eli Iskelmää. Radiossa vastaava mainos on vaikkapa radiokanavan RDS-tieto tai pelkkä taajuustieto on jo itse asiassa mainos.

Mainostaminen kaduilla

Iskelmä mainostaa itseään myös kaduilla ja valitettavasti myös tänä kesänä. Itse asiassa tällainen katumainonta on tehokasta, koska se tavoittaa tuhansia katsojia ja heistä muutama tulee varmasti virittäytymään taajuudelle ja heistä ainakin yksi tulee kuuntelemaan radiokanavaa useammin.

Tehokasta mainontaa, joka on Iskelmälle tärkeää uusien kuuntelijoiden kalastelemisessa. Melko hyvä keino siis saada uusia kuuntelijoita taajuudelle. Itse asiassa Iskelmän mainokset kuitenkin huijaavat. Miten ja millä tavalla? Tämäpä selviää artikkelin loppuun mennessä ja kuvagalleria tule auttamaan asian hahmottamisessa.

Tällainen katumainonta on tehokasta, koska siihen törmäävät tuhannet ihmiset. Se on hyvä saavutus, jos näistä edes muutama kymmenen vierailee taajuudella tai radiokanavan internetsivulla. Käytännössä näin myös on eli katumainonta on tuottoisaa, koska tämän mainonnan perusteella monet testaavat vaikkapa palveluita eli esimerkiksi mainostettavia radiokanavia tai tilaavat mainostettavia ilmaisnäytteitä tuotteista tai ostavat sellaisia palveluita ja tuotteita, jos ne ovat maksulliset.

Kuuntele kerran ja kuuntelet toisenkin. Onko tästä jo tutkimusta tehty? Minä kuuntelin kerran tunnin ajan, jätin sitten kuuntelematta toisella kerralla. Ei tätä jaksa, eikä pitäisikään jaksaa kuunnella. Liikamainonta on liikamainonta ja miksi tätä sitten pitäisi kuunnella? Itse olen sitä mieltä, että Iskelmää kyllä kuuntelee kerran, mutta toisella kerralla vaihtuu taajuus ja kolmannella radiovastaanotin on vaarassa tulla rikotuksi tai ammutuksi. Kuuntele omalla vastuulla! Oma radiovastaanottimeni on vielä sentään hengissä.

Loppusanat

Iskelmää siis markkinoidaan monin eri tavoin ja monia väyliä pitkin. Internet- ja radiomainonta on suuremmassa asemassa, mutta kyllä sitä taajuutta markkinoidaan myös esimerkiksi katumainoksien voimin. Mainoksien kuuntelijoita tai näkijöitä siis löytyy ja tällaiset ihmiset tuovat kanavalle paljon suosiota sen lisäksi, että kanavalla on jo muutenkin tarpeeksi kuuntelijoita ja suosiota.

Itse pidän Iskelmän mainontaa rasittavana ja se on todellakin sellaista mainontaa, joka osoittaa todella hyvin sitä, että Iskelmä tehdään kassakonetta ajatellen, eikä kuuntelijoita ajatellen. Iskelmämainontaa on liikaa ja pahimmat Iskelmämainokset ovat omasta mielestäni ehdottomasti kaduilla ja taajuudella. Tiesitkö muuten, että pelkkä sana Iskelmä on mainos kyseiselle radiokanavalle?

Tässä blogissa ja ennen kaikkea tässä artikkelissa en pyri tarjoamaan Iskelmälle ilmaista mainosta, vaan kerron totuuden koko taajuudesta. Tarkoituksenani on nimenomaan kertoa lukijoille sen, että Iskelmään ei kannata koskea edes pitkällä tikulla. Tässä on hyvä mainos Iskelmälle: Iskelmä on erittäin surkea, puuduttava ja ennen kaikkea rasittava taajuus. Mitä mieltä itse olet? Kommentoi.

Kuvagalleria

Katumainos Iskelmältä

Aiheeseen liittyvää

Kerro kavereille







Mediapalstan etusivulle

Keskustelua radioista ja tietokoneista. Tervetuloa!

13 kommenttia julkaisuun “Iskelmä: Kun radiokanava tehdään rahan takia”

  • En voi sille mitään, mutta koko Iskelmän konsepti ärsyttää yli kaiken. Jo itsessään iskelmä tyylilajina on jotain aivan uskomatonta huttua ja tähän keitokseen kun vielä sotketaan “sun kaveria” – leikkivät toimittajat, jotka lässyttävät kuin pahaisille kakaroille on hedari varttia vaille valmis.

  • Iskelmä on ärsyttävä radiokanavana. Minuakaan ei Iskelmän formaatti innosta. Olen kuitenkin sitä mieltä, että iskelmäkappalaeista monet ovat hyvät tai vähintään kuuntelemisen arvoiset. Moni iskelmäkappale on toki puuduttava. Iskelmäjuontajat eivät vain osaa toimittaa hyvää ohjelmaa.

  • JiiVee:

    Olkoon Iskelmän sisältö mitä tahtoo. Kilpailun on oltava avointa. Ihmettelen vain sitä, miten itseään paikallisradioksi kutsuva radio voi kusettaa viranomaisia noin rankasti. Paikallisuutta ei ole nimeksikään monilla paikkakunnilla. Toimilupaehtoja pitää muuttaa. Iskelmä osavaltakunnalliseksi ilman paikallismainoksia tai sitten paikallismainontaoikeus kaikille, myös Radio Novalle! Novalla olisi varaa polkea hintoja niin, että SBS tipahtaa kerjäläisten joukkoon. Vai mitä vara-tj? ;)

  • Iskelmällä ei ole paikallisuutta yhtään, eikä ollutkaan koskaan. Minusta tämä on väärin, koska radioasema huijaa sekä viranomaisia, että kuuntelijoita.

    Iskelmä osavaltakunnalliseksi olisi todella hyvä ajatus, kannatan. Jos Iskelmä saa harjoittaa paikallismainontaa, niin sitten omasta mielestäni samaa voisi harjoittaa vaikkapa Radio Nova tai Radio Aalto. Itse kyllä olen sitä mieltä, että vaikka Iskelmäradio lopettaisi, niin ei haittaisi yhtään.

  • Huh ja se uusin rahastuskeino onkin sitten näköjään Iskelmä-lehti :D

  • Iskelmä-lehti on ollut jonkin aikaa jo olemassa ja eipä minulla ollut asiaa lehden ostamiseen, enkä osta. Iskelmä rahastaa ihmisiä, rahaa radiokanava tarvitsee, mutta nykyään rahaa ahmitaan liian ahkerasti.

  • Marko Pyhäjärvi:

    Hauska huomata että muutkin pohtivat samaa asiaa. Jonkin aikaa sitten kuulin radiossa (iskelmä) mainoksia Iskelmä-lehdestä. Lisäksi sitä ennen ovat tulleet Iskelmä-makkara, Iskelmä-karaoke CD ja Iskelmä-baari. On muuten Iskelmä-olutkin. Iskelmä laajentaa brändiään raivolla ja sen kyllä huomaa. Mietin itsekseni että mitenköhän kestävää on puskea monelle eri markkinalle nopealla tahdilla? Lisäksi tuolainen panostaminen vaatinee rahaa, joten kyllä ne Iskelmässäkin riskin ottamisen taitavat.

  • [...] pohtii Iskelmä-radion tapaa mainostaa agressiivisesti ja pyrkiä rahastamaan ihmisiltä. Vaikka tämä aiheena ei liity gadgetteihin niin suosittelen [...]

  • Iskelmällä mainostetaan kaikenlaista. Kaikki liittyy Iskelmään. Mainitsemiasi tuotteita markkinoidaan nonstop-periaatteella niiden ilmestymisestä alkaen.

    On totta, että tähän kampanjointiin menee rahaa Iskelmältäkin, mutta toistaiseksi hyvin on katetta tullut. Radiokanava toimii ja toimii, eikä loppua näytä tulevan. Joskus on tosin hyvää ajatella sitä, että miltä radiotarjonta olisi ilman Iskelmää. Itseäni ei ainakaan haittaisi. :lol:

  • Mietteliäs:

    Faktahan on se, että kaikki ihmiset/yritykset/radiokanavat ovat rahan perässä, joten miksi tuomita vain Iskelmä? Samaa kastia ovat Radio Rock, The Voice yms. Itsellesikö ei muka raha kelpaisi?

  • Niin ovatkin, mutta ei kaikilla radiokanavilla ole omia grillimakkaroita ja energiajuomia tai vaikkapa oluita. Iskelmä on rahankeruussa radioalan ammattilainen. Kyllä minulle raha kelpaa, varmaan kaikille muillekin. :)

  • Mietteliäs:

    No totta tuokin, mutta Iskelmä Grillimakkara ainakin on maukasta muista noista oheistuotteista en tiedä :D Ja onhan noilla muillakin kanavilla jotain pienempiä tuotteita, esim. Radio Rockilla on ainakin t-paitoja.

  • Itse en uskalla koskea Iskelmän oheistuotteisiin… Radio Rockilla on ainakin se oma pikkuputiikki. Radio Deillä on myös joku pikkumyymälä internetissä. Vain Iskelmällä on kuitenkin näin kattava annos oheistuotteita, mutta jostain sen rahan tulee saada, että toiminta olisi kannattavaa. :)

Jätä kommentti

Kirjoitusohjeita

  • Huomioi toisten mielipiteet ja ymmärrä, etteivät kaikki voi olla samaa mieltä kanssasi.
  • Ole kohtelias ja huomaavainen, äläkä tarkoituksella provosoi tai loukkaa muita kirjoittajia.
  • Muista, että jokainen kirjoittaja on aina vastuussa omien viestien sisällöstä.
  • Lue tarkemmat keskustelun säännöt ennen kommenttien lähettämistä Mediablogiin.

Kaikki kommentit moderoidaan. Tällä hetkellä moderoitavia kommentteja ei ole. Toimitus varaa oikeuden poistaa asiattomat kommentit. Kaikki roskat estetään Akismetin avulla. Akismet on suojannut blogia 23 481 roskakommentilta.

Mainokset
Paikalla
  • 0 jäsentä.
  • 28 vierasta.
Mainokset