Google-käyttäjä: Miten teen ja lähetän viruksia?

Joku Google-hakukoneen käyttäjistä kysyi tänään Googlelta “viisaita”. Kysymyksenä oli miten teen ja lähetän viruksia? Toivottavasti tämä käyttäjä ei ollut tosissaan, koska viruksia on muutenkin vaivaksi asti. Sen lisäksi viruksien tekeminen ja levittäminen on laissa kiellettyä.

Kysyjähän päätyi blogiini siinä toivossa, että löytäisi vastauksen. Hän on kuitenkin jäänyt ilman vastausta ja hyvä niin. Eipä tarvitse ainakaan uusia viruksia markkinoille odottaa tuollaisilta “yrittäjiltä”. Virukset ovat muutenkin meidän riesana jatkuvasti, varsinkin Windowsin käyttäjät ovat viruksiin jo jollakin tavalla tutustuneet.

Viruksia kuitenkin on ja niitä tulee. Tuollaisia uusia yrittäjiä emme kuitenkaan tarvitse, toivottavasti poliisi saa kiinni näistä muutaman, jotka ovat aikeissa tehdä pahaa Windowsin käyttäjille. Pelätä ei kuitenkaan tarvitse, onhan virustorjuntojakin useita erilaisia. Toivon, että kaikki tällaista haittaa suunnittelevat miettisivät tekojaan uudelleen, koska ei se viruksien tekeminen ketään hyödytä. Se olisi kaikkien etu, jos tämä internet olisi virusvapaa vyöhyke.

Aiheeseen liittyvää

Kerro kavereille







Mediapalstan etusivulle

Keskustelua radioista ja tietokoneista. Tervetuloa!

4 kommenttia julkaisuun “Google-käyttäjä: Miten teen ja lähetän viruksia?”

Jätä kommentti

Kirjoitusohjeita

  • Huomioi toisten mielipiteet ja ymmärrä, etteivät kaikki voi olla samaa mieltä kanssasi.
  • Ole kohtelias ja huomaavainen, äläkä tarkoituksella provosoi tai loukkaa muita kirjoittajia.
  • Muista, että jokainen kirjoittaja on aina vastuussa omien viestien sisällöstä.
  • Lue tarkemmat keskustelun säännöt ennen kommenttien lähettämistä Mediablogiin.

Kaikki kommentit moderoidaan. Tällä hetkellä moderoitavia kommentteja ei ole. Toimitus varaa oikeuden poistaa asiattomat kommentit. Kaikki roskat estetään Akismetin avulla. Akismet on suojannut blogia 23 481 roskakommentilta.

Mainokset
Paikalla
  • 0 jäsentä.
  • 42 vierasta.
Mainokset