Foorumien hallinta on sellainen osio, jossa voit hallita foorumisi rakennetta. Tässä osiossa voit esimerkiksi poistaa tai lisätä uusia kategorioita ja foorumeita. Foorumien hallinnassa voit myös siirtää kategoriat tai alueet haluttuun paikkaan foorumin rakenteessa.
Foorumien hallintaan pääset hallintapaneelin sivupalkin painikkeesta hallinta. Tämä painike sijaitsee foorumien ylläpito -päävalikon alta. Kun klikkaat hallinta-painiketta, sinulle avautuu foorumisi rakenne. Tällä sivulla tapahtuvat kaikki muutokset, jotka liittyvät foorumisi rakenteeseen. Ikkuna näyttää kutakuinkin tällaiselta.
Yllä olevassa kuvassa on oman foorumini rakenne. Kuvasta näet, että erilaisia toimintoja on paljon. Kaikkia toimintoja ei tarvitse käyttää mutta tässä oppaassa käymme kaikki toiminnot lävitse, jotta mahdollisimman monelle tämä asia selventyisi.
Yllä olevan kuvan rakkaudesta metalliin ja sähkö- ja konepaja ovat kategoriat. Näiden kategorioiden alla sijaitsevat kategorian sisällä olevat foorumit. Kategorioille sekä kategorian sisällä oleville foorumeille on omat toimintonsa.
Kategoriat
Muokkaa
- Painamalla tätä pääset muokkaamaan kategorian nimeä.
Poista
- Painamalla tätä pääset poistamaan kategorian.
Siirrä ylöspäin
- Painamalla tätä pääset siirtämään halutun kategorian seuraavan kategorian yli.
Siirrä alaspäin
- Painamalla tätä pääset siirtämään halutun kategorian edellä olevan kategorian alle.
Foorumit
Muokkaa
- Painamalla tätä pääset muokkaamaan palstan tietoja, esimerkiksi otsikon.
Poista
- Painamalla tätä pääset poistamaan palstan.
Siirrä ylöspäin
- Painamalla tätä pääset siirtämään halutun palstan seuraavan palstan yläpuolelle.
Siirrä alaspäin
- Painamalla tätä pääset siirtämään halutun palstan seuraavan palstan yläpuolelle.
Synkronoi
- Painamalla tätä pääset synkronoimaan haluttua palstaa. Synkronoinnissa palstan kaikki viestit ja viestiketjut lasketaan uudelleen.
Foorumien tai kategorioiden lisäys
Luo uusi foorumi
- Kirjoita tähän kenttään (halutussa kategoriassa) alueen nimi ja paina painiketta, jonka jälkeen alue lisätään kategorian sisälle.
Luo uusi kategoria
- Kirjoita tähän kenttään uuden kategorian nimi ja paina painiketta, jonka jälkeen kategoria lisätään.
Muokkaa foorumia
Mikäli painat tietyn foorumin eli alueen kohdalla muokkaa, sinulle avautuu yllä oleva ikkuna. Tässä ikkunassa on valitun alueen asetukset. Tutustumme seuraavaksi tähän osioon.
Foorumin nimi
- Foorumin eli alueen nimi tähän.
Kuvaus
- Foorumin eli alueen kuvaus tähän.
Kategoria
- Tässä voit valita uuden kategorian valitulle foorumille. Toisin sanoen tällä valinnalla voit siirtää alueen toiseen kategoriaan.
Foorumin status
- Tässä voit määrittää valitun alueen statuksen. Foorumin status voi olla valittu tai lukittu. Lukittuun alueeseen kukaan ei pääse kirjoittamaan.
Autosiivous
- Tässä kohdassa voit määrittää (aktivoimalla valintalaatikon) tai olla määrittämättä (aktivoimatta valintalaatikkoa) ajan, jonka päädyttyä viestit poistetaan. Esimerkiksi jos määritit poistoajaksi 7 päivää, tätä vanhemmat viestit poistetaan automaattisesti. Jos et ole ottanut ominaisuutta käyttöön, viestejä ei siivota automaattisesti.

Sitä jäin miettimään, että miten saan foorumin vasemmassa yläkulmassa olevaan kohtaan, jossa nyt lukee: ilosanoma foorumin päävalikko, kuvan, tai jotain muuta?
Olen kovin arka kokeilemaan, kun en oikein kunnolla ymmärrä kaikkea, enkä osaa! ( en osaa tulkita mitä jotkin sanat tms tarkoittavat suomeksi? Ja miten erittelen kuin ryhmiksi noita alueita: kuten esim: päivän juttuja ym vaikka ninikkeen alle Päivän porinat?
Kiitos vastauksestasi!
Siihen paikkaan et saa kuvaa, mutta joihinkin ulkoasuihin saat logon vakiologon tilalle. Tämän teet konfiguroinnissa ilmoittamalla logosi osoitteen. Huomaa, että kaikkiin ulkoasuihin ei voi vaihtaa vakiologoa.
Mainitsemasi päivän porinat olisi pääkategoria ja mainitsemasi päivän juttuja olisi pääkategorian alakategoria. Alakategorian voit luoda nimeämällä luo uusi foorumi -kenttä haluamasi kategorian sisällä.
Uuden kategorian luot painamalla luo uusi kategoria-painiketta. Lisäät sitten tuon pääkategorian sisälle haluamasi alakategoriat edellä mainittujen ohjeiden mukaan. Jos heräisi jotakin kysyttävää, lähetä uusi kommentti.
Onggelmia on. Olen kirjoittanut foorumieni nimet ja kuvaukset, mutta en saa niitä näkyviin etusivulle, en sitten millään.
(sähköpostiakin saa laittaa, kiitos) 
Ja mitä tarkoittaa “synkronisoi”??? Kokeilin sitäkin, vaan eivätpä etusivulle ilmesty.
Toinen ongelma on, etten saa vaihdetuksi foorumin sivun väriä, se on ja pysyy mustana, vaikka haluaisin sen vistan siihen.
Nyt kun sitten löytäisin tänne vielä takaisin lukemaan mahdollisen vastauksen niin hyvä olis.
Hei!
Synkronoi tarkoittaa sitä, että painettuasi sen alueen kaikki viestit lasketaan uudelleen. Tällä ei ole taas mitään vaikutusta alueiden näkymiseen.
Teitkö varmasti ohjeiden mukaan? Se, mitä näet foorumisi hierarkiassa, tulisi löytyä myös foorumisi etusivulta. Tänne on helppo löytää, sillä hpguru.net on helppo muistaa. Lähetän varmuuden vuoksi vielä sähköpostia sinulle pian.
Kysyisin vain, että voiko omaa foorumiaan poistaa? Minulla ei olekkaan käyttöä tekemälleni foorumille ja haluaisin sen pois arkistoistanne pölyttymästä. onko siis foorumin poisto mahdollista?
Hei!
Foorumin poisto käy todella helposti. Ilmoita siitä meille näiden ohjeiden mukaan tai laita foorumisi suljetuksi konfiguroinnista, niin poistamme sen seuraavaa palvelinsiivousta tehdessä palvelimilla.
Nyt tuli sitten ongelma. Loin foorumin yhdessä pikkusiskoni kanssa hänen sähköpostiaan käyttäen, mutta osoite on vanhentunut, eikä sähköpostiin enää pääse kirjautumaan. Onko nyt mitään tehtävissä?
Ota silti yhteyttä mainittuun osoitteeseen ja kerro, että osoite ei ole enää toiminnassa ja haluaisit kuitenkin foorumisi poistoon. Luulen, että se onnistuu näinkin vaikka käytännössä näin ei foorumeita saisi poistaa turvallisuuden takia.
Poista vaikka kaikki foorumisi viestit ja palstat, niin osaamme todeta, että oikea henkilö on foorumia poistamassa. Jos näistä mitään ei ole tälläkään hetkellä, niin ei muuta kuin ilmoitusta siis tyhjän foorumin poistamisesta. Voi olla, että sinulta kysytään foorumisi salasana- ja käyttäjätunnustieto varmistaakseen, että olet foorumin ylläpitäjä.
Saako ylläpidon mitenkään täysin suomenkieliseksi?
Se on osittain englantia, minkä vuoksi se tuottaa minulle suuria ongelmia. Ei ole tuo englanti hallussa. Toinen vaihtoehto olisi, että täällä hyvissä ohjeissa olisi suomenkielisten sanojen perässä sulkeissa myös englanninkieliset komennot.
Käytännössä meidän ilmaisien foorumipalvelujen hallintapaneelit ovat täysin suomenkielisiä. Kaikki palvelujemme hallintapaneelit ovat siis suomennettu. Sinulla näyttäisi olevan eri palveluntarjoajan foorumi, joten en ihmettelisi, että sen hallintapaneeli ei ole suomennettu.
Jos palvelu tarjoaa tietokannan täyden tallennuksen, lataa se tietokoneellesi ja siitä esimerkiksi kovalevy.orgin kautta linkität meille tietokantaasi. Siirrämme sen meidän phpbb3-foorumipalveluun, jossa saat nauttia helppoudesta, tuen vaivattomuudesta ja täydestä suomenkielisyydestä.
Ok, kiitos vastauksesta.
Menee taas niin vaikeaksi, ettei taidot riitä.
Tämä on ensimmäinen foorumini ja se on jo kivasti käynnistynyt.
Pysyn tämän hetkisessä tilanteessa ja yritän oppia kokeilemalla.
Hyvä. Näitä kirjoittamiani ohjeita voi soveltaa ja toivottavasti auttavat foorumisi ylläpidossa, vaikka ovat ensisijaisesti kirjoitettu foorumipalvelumme käyttäville. Tosiaan kokeilemalla se ylläpito myös onnistuu. Onnea matkaan!
Pystyykö foorumissa tekeen sellaisen muutoksen, että poistaa tuon koodivarmenteen vierailta. Eli niin, ettei rekkaamattoman tarvitse joka kerta kirjoittaessaan laittamaan lootassa olevaa koodia? Vai onko vaarana mahdolliset hakurobottien spammaukset, jonka vuoksi koodi on välttämätön? Jotenkin tuntuu, että moni aina valittaa, kun pitää kirjoittaa se varmennus ja varsinkin kun se menee usein väärin. Itse sekoitan 1 ja 7 numerot usein keskenään. Moni taas kirjoittaa kirjaimet pienellä, vaikka ne olisivatkin isolla, yms….
Sitä emme ota pois. Jos sen ottaa pois, jokainen foorumiylläpitäjä saa siivoilla roskapostikommentteja koko päivän. Tämä on varmasti ärsyttävämpää kuin varmistuskoodin syöttäminen.
Jos joitakin koodin syöttäminen ottaa päähän, niin onhan rekisteröinti keksitty. Voin luvata, että ilman tätä varmistuskoodia saisit siivoilla päivittäin kymmeniä, parhaimmillaan satoja mainosohjelmien tervehdyksiä.
Eli kuinka saan muokattua foorumeille postattu viestejä niin, että ne ovat “Sticky” eli siis kun joku postaa jotain uutta niin se vanha viesti pysyy silti siinä foorumin yläosassa?
Muokkaat viestiketjua. Tällöin pääset asettamaan viestiketjun normaaliksi viestiketjuksi tai vaikkapa tiedotteeksi. Lähetä sen jälkeen viesti ja kyseinen viesti muuttuu tiedotteeksi.
En tajunnu mitään. Olen avuton….
Lue opas vaikka kahteen kertaan. Tätä selkeämmin ei asiaa voi enää ilmaista. Sinun pitää kuitenkin luoda alueita ja niiden sisälle kategoriat. Sivulla on kaksi valintaa, johon voit syöttää tekstiä ja niiden avulla voit luoda uuden alueen tai kategorian.
Kokeilen vaan tätä…
Tämäpä on erikoinen kokeilu.
Ei vaan, kyllä kokeilla saa.
miten saa sen sivuston vasemmessa yläreunassa olevan “linkin” muutettua?????
Ei kannata postittaa samaa viestiä joka paikkaan. Vastasin foorumi.info-sivulla sinulle. Lue vastaukseni sieltä.
Juu ongelma olis se et loin juuri äsken itselleni forumin, mutten saa ylläpitäjän oikeuksia millään, vaikka olen kirjautunut sisään. En pääse muokkaamaan siis esim noitten ketjujen nimiä. mulla ei ole tuota ylläpitäjä osiota sivupalkissa, joten hallintakin on kadoksissa…
en tiiä mitä oon tehny väärin mut toivottavasti joku osaa auttaa… 
Oletko ennen ollut ylläpitäjä? Foorumin ylläpitäjien tulisi kyllä hallintaan päästä ihan oletuksenakin. Linkki hallintapaneeliin on foorumisi alalaidassa.
Kiitos, pääsin nytten hallintapaneeliin
Hyvä tietää, että pääsit. Sieltäpä sitten asetuksia tutkimaan.
tällaista haluaisin vielä kysyä, että onko mahdollista tehdä kategoria, minne on vain “harvoilla ja valituilla”pääsy käydä lukemassa ja kirjoittamassa viestejä. jos on niin miten, sillä tämä olisi tärkeä osa foorumini tarkoitusta. Haluan siis, että vain tietty lista ihmisiä näkee viestit ja voi lukea niitä yhdessä kategoriassa.
Tuossa ohjeet tämän toteuttamiseen http://hpguru.net/foorumiinfo/kategoria-yhdelle-kayttajaryhmalle/
Haluaisin isomman avatar-koon, mutten osaa vaihtaa. en osaa pistää itselleni sitä kuvaa minkä haluaisin, ja se harmittaa. en tä miten voi muuttaa foorumin ulkoasua? olen tehnyt kaikkea, klikkaillut, mutta vieläkin on toi ruma… voisitko vastata sähköpostitse…?
Eiköhän se onnistune. Lähetän sähköpostia puolen tunnin sisään.
Hei!
Minulla ei näy tuota hallintapaneeli juttua :/
Minulla näkyy vain:
“Ohje
Haku
Käyttäjälista
Käyttäjäryhmät
Käyttäjätiedot
Yksityiset viestit
Kirjaudu ulos”
Se on foorumin alalaidassa se linkki.
joo minulla on sama ongelma ei ole hallintapanelia
Jokaisessa foorumissa on hallintapaneeli. Linkki on foorumin alalaidassa. Oletko ylläpitäjä foorumilla? Vain ylläpitäjillä on tämä linkki.