Blogi tuottamaan: Älä kirjoita liian hyvin

Kirjoitettu 13. toukokuuta 2009 klo 20.00 aiheeseen Tietokoneet kirjoittajalta Jyri Väätäinen

Aloitan artikkelisarjan, jossa annan artikkelia kohti yhden vinkin blogituoton parantamiseen. Tämä on ensimmäinen osa ja jatko-osista en sano vielä mitään, ne tulevat aikanaan. Useimmat sarjan artikkelit pohjautuvat WordPress-blogialustaan. Voit kuitenkin soveltaa näitä artikkeleita esimerkiksi muihinkin blogiohjelmiin.

Monesti ajatellaan, että blogiin tulisi kirjoittaa niin kuin kirjaan. Tämä väite pitää paikkansa vain niillä sivuilla, joilla ei ole mainoksia. Jos haluat AdSense-mainoksilla täytetyn blogisi oikeasti tuottamaan, niin älä kirjoita täydellisesti. Tämä pohjautuu siihen, että ihmiset hakevat lisätietoa, jos sitä ei tekstistä löydy.

Siis kun kirjoitat “normaalisti”, kuten tässä blogissa minä kirjoitan, etkä kerro kaikkia asioita, lukija luonnollisesti alkaa etsiä lisätietoa. Nyt kun blogissasi on AdSense-mainoksia, jotka valitaan sisällön perusteella, lukija saattaa poistua todennäköisemmin mainoksen kautta hakeakseen sieltä lisätietoa. Jos tekstisi on taas täydellistä ja tietoa ei puutu, niin lukija jää tuijottamaan tekstiä, eikä klikkaa mainoksia. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että sinun pitää heti alkaa kirjoittaa yhdyssanat erikseen.

Toimenpiteen voi tehdä muullakin tavalla. Itse en tee yhdyssanavirheitä ja pyrin lisäämään tuottoa siten, että kirjoitan nykyään lyhyitäkin artikkeleita, tällöin lukija luonnollisestikin alkaa etsiä lisäluettavaa aiheeseen liittyen. Tämän lisäksi en laita pilkkuja koskaan ja- sekä mutta-sanojen eteen, vaikka pitäisikin. Tosiasia on, että “kunhan sinne päin” -pilkut ovat olemassa, niin kaikki on hyvin. En tiedä tämän vaikutusta tuottoon mutta asia on tullut tavaksi. Blogi on minusta muutenkin vapaampi kirjoittamispaikka, koska tämä ei ole mikään lehti. Artikkelin sisältö pähkinänkuoressa, älä kirjoita liian hyvin, lisäät tuottoa!

Aiheeseen liittyvää