Kuva internet-explorer julkaisusta Oletko Internet Explorer -käyttäjä? Vaihda internetselain!Minusta tuntuu, että nykyään yllättävänkin moni ei tiedä paremmasta. Tätäkin internetsivustoa selataan yllättävän paljon tällä Internet Explorer -internetselaimella. Jos käytät tämän maailman huonointa internetselainta, niin lue tämä merkintä ja mieti internetselaintasi viiteen kertaan. Todellisuushan on se, että edellä mainitun internetselaimen tietoturva ei ole hyvä ja ominaisuuksiakin puuttuu. Siis internetselainmarkkinoilla on paljon parempia internetselaimia. Paras on nyt, huomenna ja tulevaisuudessa Mozilla Firefox. Mikset vaihtaisi parempaan ja oikeasti turvalliseen sekä monipuoliseen internetselaimeen?

Tiedättekö te siitä, että Internet Explorer ei tue standardeja kovinkaan hyvin? Tämä on jo yksi hyvä syy vaihtaa parempaan internetselaimeen. Monille internetsivustojen ylläpitäjille Internet Explorer on nykyään käytännössä kirosana. Sen käyttäjiä palvellaan tekemällä sivustoja myös Internet Explorer -internetselaimelle, jotta se roska osaisi näyttää internetsivuston oikein tai ainakin lähes oikein. Oletteko ajatelleet miten paljon aikaa se monilta internetsivustojen ylläpitäjiltä vie? Jos kaikki asiasta tietämättömät asentaisivat paremman internetselaimen, niin meillä internetsivustojen ylläpitäjillä olisi enemmän aikaa kirjoittaa teille mielenkiintoista luettavaa. Nyt sekin aika menee siihen, että yritetään säätää internetsivuston ulkoasu sillä tavalla, että myös Internet Explorer ymmärtää näyttää sen oikein.

Toivon todella paljon, että te Internet Explorer -internetselaimen käyttäjät vaihtaisitte parempaan internetselaimeen. Oikeastihan eduskunnan tehtäväksi pitäisi laittaa se, että lakiin tulisi pykälä, joka kieltäisi Internet Explorer -internetselaimen käytön, Windows-käyttöjärjestelmän integroinnin tai vaikkapa internetselaimen latauksen. Vastaava asia pitäisi säätää toki muihinkin maihin, Suomi ei ole nimittäin ainoa maa, jossa Internet Explorer on suosittu. Vaikka tästäkin internetselaimesta tulee uusia versioita, niin todellisuus on kuitenkin se, että yksikään Internet Explorer -internetselain ei ole hyvää nähnytkään. Nyt kaikki Internet Explorerin käyttäjät vaihtamaan internetselainta tai teen teistä rikosilmoituksen.

Tilastoista näkyy, että tässä blogissa kyseessä oleva internetselain on toiseksi käytetyin. Ensimmäiseksi käytetyin onkin sitten totta kai Mozilla Firefox. Pidit tai et, vaihda internetselain mikäli kuulut tämän artikkelin kohderyhmään. Pitää tietysti muistaa, että kaikkea mitä internetissä kirjoitetaan ei pidä ottaa liian vakavasti. Jos tekee tiukkaa tai et ymmärrä, niin tutustu muita samankaltaisia -listaan, kommentoi tai sammuta tietokoneesi. Teit mitä tahansa, niin Internet Explorer on joka tapauksessa tämän maailman ehdottomasti surkein internetselain koskaan oli sen versio mikä tahansa!

Huomio, huomio! Paremmat internetselaimet

Avainsanat: , , , ,

Muita samankaltaisia

tai sitten ei... [?]

  1. Internet: Luo turvallisuutta internetselaimella
  2. Internet Explorer 8 Beta -internetselain testissä
  3. Google Chrome -internetselain testissä
  4. Google: Lataa uusi Chrome-internetselain haudatun koiran kanssa
  5. Mozilla Firefox 3 -internetselain testissä

Muita satunnaisia

tai sitten ei... [?]

  1. Verkkosivujen suunnittelu, toteutus ja analysointi
  2. Tietokone- ja kotiteatteriblogi: Painavaa asiaa nykytekniikasta
  3. Kirjava valikoima Gmail-teemoja
  4. Google Chrome: Internetselaimen toimivuus ei vakuuta
  5. Käyttöopas Iskelmän kuunteluun

Arvioi artikkeli

KamalaTyydyttäväKuittaan luetuksiHyväErinomainen (7 arviota, keskiarvo: 2.86 / 5)

16 kommenttia artikkeliin “Oletko Internet Explorer -käyttäjä? Vaihda internetselain!”

  1. En niin kiinnostunut nosita standardeista ole, mutta firefoxia tulee käytettyä lähinnä nopeuden ollessa moninkertainen IE:seen verrattuna. Toki kaikkia kivoja lisäosiakin löytyy, joita satunnaisesti tulee käytettyä. Googlen Chrome tuntuu myös ihan kivanoloiselta, mutta en siihen ole vielä siirtynyt johtuen pitkälti siitä, ettei läppärin hiirellä ainakaan toimi scrollaus ylöspäin vaikka toimiikin alaspäin :D

  2. Olet oikealla asialla ja olen itsekin vahvasti käännyttänyt ihmisiä muiden selaimien pariin vuosien varrella. Totuus kuitenkin on, että ‘tavalliselle’ käyttäjälle IE on ihan toimiva vekotin. Webbisivujen tekijöille ja ns. powerkäyttäjille Firefox on ylivertainen kaikenlaisten eri lisäosien myötä. Vielä jokin aikaa sitten kosiskelin käyttäjiä välilehtien avulla. Nykyään enemmistö on jo IE7 parissa ja se tukee niitä, joten lämmityspuheeksi on yleensä jäänyt vain, “notta se tulikettu on turvallisempi ja nopeempi”. Hyvältä vaikuttaa myös tuleva IE8, joka tukee standardeja jo varsin mukavasti. Näyttää siis siltä, että IE-käyttäjien ei tarvitse kuin odottaa.

  3. Se on hyvä, että Mozilla Firefox kelpaa. Kelpaa monille muillekin. Kaikki eivät piittaa standardeista, koska Opera on standardien suhteen täydellinen ja itse en sitä käytä. Mozilla Firefox -internetselaimen standardituki ei yllä aivan Operan tasolle mutta ainakin itselleni riittää. Omituinen tämä pikkuvika Chromen kanssa… :)

  4. Antti, olet oikeassa. Internet Explorerin uusimmat versiot tukevat välilehtiä. Nyt tällaisia käyttäjiä täytyisi houkutella jollakin muulla tavalla paremman internetselaimen käyttäjiksi. Turvallisuus ja nopeus ovat hyviä asioita markkinoitavaksi.

  5. En ymmärrä, miten selviäisin ilman valikoituja Firefoxin lisäosia ja laajennuksia. Tosin niistäkin saa itselleen riesan kun lataa kaikki mahdolliset mitä vastaan tulee eli ankaraa itsekuria vaan :D

    Taitaa se myös olla nopeampi, IE jää turhan usein mietiskelemään ja ilmoittelee “ei vastaa”, mikä on todella ärsyttävää, koska joka kerta ei edes ole kyse siitä, että selain olisi juntturassa. Siinä sitten arvailet pitäisikö selain sulkea vai hakea välillä lisää teetä…

  6. Hyvä kommentti, kiitoksia. Minäkin hyödynnän laajasti tai oikeastaan valikoidusti Firefox-lisäosia. Internet Explorer -internetselainta en itse enää käytä, ennen tai muutama vuosi sitten oikeastaan käytin sitä vakioselaimena, kunnes löysin eräänä kauniina päivänä Mozilla Firefoxin.

  7. Firellä mennään täälläkin eikä ole aikomustakaan vaihtaa Exploreriin.
    Suosittelen kaikille siirtymistä Mozilla Firefoxin käyttäjäksi.Piste.

  8. Kiitos kommentistasi. Mozilla Firefox on tosiaan hyvä internetselain.

  9. Ootko kokeillut jo MSN EXPLORER-selainta? http://explorer.msn.fi/
    Onko se sun mielestä hyvä vai huono?

  10. En ole kokeillut tuota. Kiitos vinkistä, voisihan tuota koeajaa jossakin vaiheessa. :)

  11. :D

    Kyllä ihmiset on hölmöjä… IE on paljon parempi kuin Firefox, lukekaa tuo ja ihmetelkää:

    http://www.tietokone.fi/uutta/.....p;tyyppi=1

  12. Päivän paras vitsi. Mozilla Firefox -internetselainta mikään ei voita. Ei edes Internet Explorer. Kiitos nauruista. ;)

  13. Hmmm… Mielestäni paremmin sopisi “Oletko Firefox -käyttäjä? Vaihda internetselainta!” :wink:

    Totta. Internet Explorer -internetselainta mikään ei voita. Ei edes Firefox. :wink:
    ´
    Antaa ihmisten käyttää selaimia joita haluaa! Älä yritä turhaan käännyttää ihmisiä käyttämään “paskaa”…

    (Kiitos jos et “Firefox fanaatikko” laittaisi tähänkin perään ulinoitasi :lol: )

  14. Jokainen kommentti saa vastauksen, siihen et voi mitään. Kysy mielipide tuhannelta muulta. Veikkaan, että niistä yli 50 % sanoo sinulle IE:n olevan paska ja mikäpä siinä, pitää paikkansa.

  15. Tässä minun mielipide: IE on paska.

  16. Paremmin ei voi enää sanoa.

Jätä kommentti

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: