Kuva oikeinkirjoitus_blogissa julkaisusta Bloggaaminen: Tarkista oikeinkirjoitus, Voikko-oikoluku auttaa

Kuva oikeinkirjoitus_blogissa_valikkopng julkaisusta Bloggaaminen: Tarkista oikeinkirjoitus, Voikko-oikoluku auttaaInternetiin kirjoittaminen ei ole sama asia kuin kirjoittaisit muistiinpanoja vaikkapa muistiinpanovihkoon. Toki sielläkin oikeinkirjoitus olisi hyvä olla hallussa mutta yleensä muistiinpanojasi luet vain itse ja tällöin hyvin luultavasti ymmärrät kirjoittamasi. Sen sijaan internetissä sinun juttujasi lukevat monet muutkin tahot, blogissa esimerkiksi blogisi lukijat. Siksi onkin tärkeää se, että tarjoat heille helppolukuista ja ennen kaikkea kiinnostavaa tekstiä. Internetiin kirjoittaminen ei ole vaikea silloin, kun suomen kielen perustieto on hallussa.

Oikolukijat auttavat mielellään

Erilaiset oikolukijat auttavat tässä todella paljon. Esimerkiksi näppäilyvirheitä tulee kaikille ja niitä ei aina itse huomaa. Välillä ne jää huomaamatta oikolukijaltakin ja tässäkin blogissa, kuten millä tahansa muullakin sivustolla voi olla näppäilyvirheitä tai muita asiavirheitä. Esimerkiksi Mozilla Firefox -internetselaimen Voikko-laajennus ei tunnista kaikkia näppäilyvirheitä ja joskus näppäilyvirheen sattuessa sanan tai lauseen tarkoitus muuttuu mutta Voikko ei sitä huomioi, koska väärin kirjoitettu sana voikin olla olemassa oleva ja ihan käytössä oleva sana. Tällainen voi esiintyä esimerkiksi sanassa kuitenkin eli jos sen kirjoittaa muodossa “kutienkin”, saadaan sanasta “kuti” monikon genetiivi, johon on liitetty liittopartikkeli “-kin”.

Eli siis monesti käy näin, että sana jää alleviivaamatta, koska se on olemassa oleva sana, eikä se ole mitenkään väärin kirjoitettukaan. Kuitenkin jos sen kirjoittaa vaikkapa toisella tavalla “näppäilyvirheenä”, lauseen merkitys voi muuttua mutta Voikon mielestä lause on silti oikeaoppinen, sillä se väärä sana voi olla ihan siis käytössä oleva. Sen lisäksi oikoluku ei osaa ehdottaa parempia sanavalintoja tai se ei itse asiassa edes tutki lauseenrakennetta ollenkaan. Ainoastaan näppäily- ja yhdyssanavirheitä tämä tuntuu huomioivan. Joskus ehdottaa jopa esimerkiksi tietyn sanan isolla alkukirjaimella kirjoitettavaksi.

Jos sitten kirjoitat yhdyssanan erikseen, oikoluku tulkitsee sen kahdeksi eri sanaksi ja jättää sellaiselle sanalle yleensä oikein meni -kommentin eli jättää se alleviivaamatta. Siksi onkin tärkeää se, että jos et tiedä tuleeko tietty sana yhteen vai erikseen, niin kirjoita yhteen, Voikko kyllä ehdottaa erikseen kirjoitettavaksi tarvittaessa. Sen lisäksi on hyvä käyttää Googlea, Voikko ei nimittäin tunnista kaikkia sanoja täysin oikein, esimerkiksi itse asiassa- ja saman tien -sanonnat kirjoitetaan oikeaoppisesti erikseen, tästä olen ottanut jopa selvää. Voikon mielestä nämä sanat voi kirjoittaa yhteen ja se on kuitenkin väärä tapa edellä mainituille sanonnoille.

Täydellistä oikolukua ei ole, omasta mielestäni paras internetoikoluku on Voikko ja myös Microsoftin tekstinkäsittelyohjelman oikoluku on erinomainen pienistä puutteista huolimatta. Microsoftin ohjelmissa oleva oikoluku on liian tiukka, esimerkiksi sen mielestä internetselain on väärin ja käsittääkseni se on ihan oikein kirjoitettu. Se ehdottaa kuitenkin internetin kirjoittamista yhteen ja ennen toista sanaa pitäisi olla väliviiva. Näin ei nykyään kuitenkaan ole. Jos internet kirjoitetaan isolla, tulee väliviivallekin tarve mutta jos internet kirjoitetaan pienellä, väliviivaa ei tarvita ennen toista sanaa, esimerkiksi internetkauppa mutta Internet-kauppa.

Voikossakin parannettavaa on, edellä mainittujen Voikko-ongelmien lisäksi sillä on moni muu pikkupuute, se ei esimerkiksi osaa tutkia lauseenrakennetta ainakaan vielä. Olen kuullut, että Voikkoa kehitettäisiin vielä parempaan suuntaan. Esimerkiksi jossakin on puhuttu, että Voikko olisi tulevaisuudessa enemmän Microsoft-ohjelmien oikolukua vastaava. Se mitä oikolukijaa kannattaa käyttää riippuu täysin käyttötarkoituksistasi. Internetselaimien paras oikolukija on Voikko ja tekstinkäsittelyohjelmien paras oikolukija on Microsoftin viritelmä. Kaikissa on aina puutteita mutta jos kirjoitat blogiin säännöllisesti, niin Voikko on sinua varten.

Loppusanat

Itsekään en kirjoita täydellisesti. Itse asiassa oikeinkirjoitus on vaikeaa ammattilaisillekin. Onneksi Google kuitenkin auttaa ja oikolukijat helpottavat kirjoittamista niin internetiin kuin vaikkapa omaan yksityiseen käyttöön tekstinkäsittelyohjelmien avulla. Tällaiset tiedostot tallennetaan omalle tietokoneelle eli ne ovat yleensä yksityisessä käytössä, ellei niitä palauteta esimerkiksi opettajille tutkielmina tai vaikkapa työnantajille työhakemuksina. Oikeinkirjoitus on joskus hankalaakin, joten älä yritä mahdottomia. Kirjoita vaikka ensi alkuun mahdollisimman selkeitä artikkeleita, älä yritä vääntää niistä ammattimaisempia, tällöin varsinkin aloittelevalla kirjoittajalla tekstistä tulee yleensä ontuvaa.

Kirjoitit minne tahansa, yritä parhaasi oikeinkirjoituksen kanssa. Jos kirjoitat itsellesi, niin silloin oikeinkirjoituksella ei ole yleensä mitään virkaa. Muista nyös se, että vain tekemällä virheitä oppii. Siis kirjoita rohkeasti ja huomioi oikolukijoiden antaman palautteen, korjaa virheet välittömästi. Jos et tiedä miten tietty sana kirjoitetaan, Google auttaa yleensä mielellään. Pääasia on se, että älä pyri kirjoittamaan täydellisesti, vaan keskity enemmän siihen, että kirjoittamasi teksti on selkeää ja mahdollisimman virheetöntä. Blogissasi voi olla näppäilyvirheitä tai asiavirheitä, tässäkin varmasti on, kuten millä tahansa muullakin sivustolla mutta muista, että hyväkin kirjoittaja tekee joskus virheitä!

Avainsanat: , ,

Muita samankaltaisia

tai sitten ei... [?]

  1. Google Chrome: Internetselaimen toimivuus ei vakuuta
  2. Hukala.net
  3. Bloggaaminen: Mitä se olisi ilman WordPress-julkaisujärjestelmää?
  4. Valkeakoski: Valokuvia, huumoria ja tunnelmaa
  5. Hyvää joulua!

Muita satunnaisia

tai sitten ei... [?]

  1. Palaute
  2. Oletko Internet Explorer -käyttäjä? Vaihda internetselain!
  3. Statistiikkaa
  4. Haaska haluaa minut oikeuteen. Päätös kolmessa tunnissa!
  5. Turvat kiinni Iskelmäjuontajat

Arvioi artikkeli

KamalaTyydyttäväKuittaan luetuksiHyväErinomainen (2 arviota, keskiarvo: 3.5 / 5)

4 kommenttia artikkeliin “Bloggaaminen: Tarkista oikeinkirjoitus, Voikko-oikoluku auttaa”

  1. Itse kun käytän Google Docs:ia niin sen suomenkielinen oikolukija ei välttämättä ole paras mahdollinen. Ehkä netistä löytyisi joku parempi työkalu?

  2. Voikko on hyvä mutta se vaatii Mozilla Firefox -internetselaimen. Jos sinulla ei ole tätä, etkä halua käyttää sitä, niin käytä internetissä toimivaa Voikkoa.

    http://joukahainen.lokalisoint.....ikko/spell

  3. Voikko ei vaan osaa !

  4. Voikko osaa. Ei perusteluja.

Jätä kommentti

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: