iTunes-musiikkisoitin on uudistunut hieman. Tällä tarkoitan sitä, että uuden version myötä musiikkisoittimesta on tullut suorastaan monipuolinen musiikkielämys. Siis on uusia ominaisuuksia, vivahteikkaita lisäyksiä ja kaikkea muuta suurta ja pientä. Tässä artikkelissa tutustumme mielenkiintoisempiin uudistuksiin hieman tarkemmalla otteella. Musiikkiohjelma on kyllä nykyään todella monipuolinen mutta tästä johtuen se on myös erittäin raskas.

Itse käytän iPod-musiikkisoitinta myös ja en voi olla käyttämättä iTunes-musiikkisoitinta, koska sitä ilman iPod-musiikkisoittimeen ei saa musiikkia. Tiedän, että on olemassa erilaisia korvaavia ohjelmistoja mutta iTunes-soitto-ohjelman mainioita uudistuksia ja jo olemassa olevia ominaisuuksia en voi olla enää käyttämättä. Nykyajan iTunes on suorastaan eksoottinen ja ominaisuuksia siis löytyy pilvin pimein. Musiikkisoittimen raskaudesta huolimatta en ole muita vaihtoehtoja etsinytkään.

Uusi versio, uusia elämyksiä

Uudessa versiossa uusia musiikkielämyksiä on paljon. Ensimmäiseksi voisin kertoa käyttöliittymän pienestä parantelusta. Esimerkiksi albumi- ja esittäjälistoja on parannettu reilusti. Nyt esimerkiksi tarvittavan albumin voi lähteä etsimään albumin kuvakkeiden perusteella. Cover Flow’n avulla tuo onnistuu edelleen mutta minusta uudistunut albumilista palvelee paremmin. On suorastaan melko näyttävä kokemus tuo, nimittäin jos albumikuvakkeita on olemassa, niin niiden etsiminen on helppoa ja jopa hauskaa. Käyttöliittymä on parantunut eli se on nykyään entistä tyylikkäämpi.

Toinen merkittävin ominaisuus on uusi Genius-musiikkitoiminto. Se suosittelee soitettavan biisin kohdalla artistin tai yhtyeen muita biisejä tai albumeja sekä muun muassa muiden artistien ja yhtyeiden vastaavia biisejä kuin soitettava biisi. Tietysti markkinoidaan biisien ostoa Applen musiikkikaupasta eli rahaa tehdään mutta voi nykyään biisejä laittomastikin ladata, hyviä vinkkejä ominaisuus siis antaa tällaiseenkin käyttöön, biisejä voi jopa esikuunnella. Merkittävin uudistus on kuitenkin se, että valitsemalla tietyn biisin iTunes voi alkaa soittaa musiikkikirjaston muita valittua biisiä vastaavia kappaleita heti valitun biisin jälkeen.

Ainakin itselleni ominaisuus on iskenyt täydestä. Olen kuunnellut esimerkiksi eilen tämän ominaisuuden avulla musiikkia ja en voi mitään muuta kuin kehua kuinka hyvin tekniikka nykyään toimii. Nyt vaan kaipaisin samaa ominaisuutta myös iPod-musiikkisoittimeeni mutta vielä haave taitaa olla varsin kaukainen. Nimittäin synkronointi ei ole ominaisuutta musiikkisoittimeeni tuonut vaikka ominaisuus toimii soittolistan tavoin. Toivon näkeväni ja käyttäväni vielä joskus ominaisuuden iPod-musiikkisoittimessanikin. Siihen asti pitää vaan toivoa, että sellainen ominaisuus tulisi sinne.

Loppusanat

Musiikkisoittimeen olen edelleen tyytyväinen. Uudistus toi mukanaan uusia ja mahtavia ominaisuuksia. On suorastaan hienoa, että nykyään osataan tehdä hyviä vaikkakin raskaita musiikkisoittimia, joiden käyttö tarjoaa suuria ja monipuolisia musiikkielämyksiä. Voin suositella olemassa oleville käyttäjille version päivitystä mutta myös uudet käyttäjät tervetuloa nauttimaan laadukkaasta musiikkisoittimesta, jonka saa ilmaiseksi Applen kotisivuilta. Katso seuraavaksi pienimuotoisen kuvagallerian uudistuksista ja voit sen jälkeen kommentoida tätä artikkelia.

Kuvagalleria


iTunes-artistinäkymä


iTunes-albuminäkymä


iTunes Genius käytännössä, valittu biisi Kaija Koo Tinakenkätyttö

Avainsanat: , , ,

Muita samankaltaisia

tai sitten ei... [?]

  1. Messenger: Uusi huijausviestikokoelma liikkeellä
  2. WordPress Sneak Peek 2.5 esittelyssä
  3. iTunes-musiikkisoitin: Esittely ja kokemukset
  4. Aloitus takana: Reilun vuoden jälkeen kävijäennätys
  5. Windows Live Messenger mainoksettomaksi

Muita satunnaisia

tai sitten ei... [?]

  1. Soittolistat ja radio-osaaminen
  2. Markkinointi: Haluaisitko mainostaa edullisesti? Onnistuu!
  3. Toimivia digibokseja ei ole
  4. Tampere: Tunneli ei ole oikea ratkaisu liikenneruuhkiin
  5. Viihde: Idols-Koop yllätti ja muuta asiaa Idols-illasta

Arvioi artikkeli

KamalaTyydyttäväKuittaan luetuksiHyväErinomainen (4 arviota, keskiarvo: 3.75 / 5)

6 kommenttia artikkeliin “iTunes: Uusi versio on nyt entistä älykkäämpi”

  1. Onko uusi iTunes kevyempi?

  2. Minusta uusi iTunes on edelleen melko raskas. Ainakin tällä tietokoneella se käynnistyy hieman hitaammin kuin aiempi versio. Musiikin soidessa vie muistia huikeat 41 megatavua. Ei mikään pikkuluku. En muista millaisissa lukemissa entinen iTunes pysytteli mutta muistaakseni lukemat olivat olleet hieman alhaisemmat.

  3. Nyt kaksi viikkoa iTunesia käyttäneenä en oikein jaksaisi sen puolesta hirveästi tuulettaa. Sen käytön opettelu on varmasti monelle hankalaa lukuisien epäloogisuuksien vuoksi.
    Applen sivuilta ladattava iPodin manuaalikin vain ohi mennen sivuaa iTunesin käyttöä ja jättää monet ongelmatilanteet ratkaisematta käännösvirheistä nyt puhumattakaan. iTunes tuppaa olemaan turhan ronkeli ladattavan sisällön suhteen, ongelma voi helpotta jos elää iTunes Storen myymillä äänitteillä jotka ilmeisesti on koodattu valmiiksi iTunessin haluamalla tavalla, mutta kenelläpä meistä ei olisi koneella valmiina “omaa suosikki musiikkia/videoita” joita iTunesin soisi vähän auliimmin ymmärtävän.
    Ohjelmasta on yritetty tehdä näyttävä ja puolestasi ajatteleva helppokäyttöisyyden kustannuksella.
    No niin tai näin, en ole vielä päättänyt luovunko tästä loistavasta laiitteesta kilpailevan merkin eduksi ontuvan käyttöliitymän vuoksi, aika näyttää.

  4. Kiitos kommentistasi. Olet oikeassa, sillä ensi alkuun eli uusilla käyttäjillä voi mennä sormi suuhun näiden kanssa. Itse käytän iTunes-musiikkisoitinta vakiosoittimena jo muutaman vuoden ja iPod-musiikkisoitintakin käytän jo kesän lopusta alkaen. Ei valitettavaa nykyään, molempien käyttö hoituu vaivattomasti. Toki syynä voi olla sekin, että miten paljon tietokoneen käyttö sujuu käyttäjältä yleensäkin.

  5. Niin, tuohon iTunes ongelmaan vielä palatakseni, tietokoneen käyttö sujuu suht suvereenisti ja pikku harjoittelun jälkeen iTunesin musiikkikirjastokin alkoi totella. Isompaa ihmetystä aiheuttaa iTunesin nuiva asenne esim. musiikkivideoita kohtaan.
    Käyttöohjeen mukaan siirrän haluamasi videot iTunesiin ja muunnat ne sillä iPod touchin ymmärtämään muotoon, hyvä näin, ainakin teoriassa. 0ngelma vain on jotta iTunes ei kelpuuta edes .mpg tiedostoja kuin satunnaisesti valikoimaansa, siirrä siinä sitten videoita, mutta en tiedä pitäisikö yrittää käyttää jotain muuta ohjelmaa kun iTunes on vähän ronkeli.
    Toimiva työkalu tähän on jonkun väittämän mukaan esim.Mediacoder iPhone, täytynee kokeilla jotta ei jää iPod touchin loistavat ominaisuudet käyttämättä.

  6. Itse asiassa iTunes ei ole tarkoitettu esimerkiksi musiikkivideoiden formaatin muuttamiseen. Se täytyy tehdä jonkun toisen ohjelman avulla, esimerkiksi Videora iPod Converter on hyvä ja ilmainen. Omasta mielestäni iTunes on helppokäyttöinen ja muuttuu vaan paremmaksi, mitä enemmän sitä itse käytän. Ainakin esimerkiksi WMA-musiikkitiedostoja iTunes pystyy muuttamaan esimerkiksi AAC- tai vaikka MP3-muotoon.

Jätä kommentti

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

Roskaviestien välttämiseksi julkaisun kommentointi suljetaan 10.01.2009.

Huomautus: Tämä julkaisu on yli 2 kuukautta vanha.